Opozicijski socialni demokrati (SDSM) so dobili komaj 25 odstotkov glasov in 34 sedežev. »Čeprav so Makedonci vse bolj nezadovoljni z VMRO-DPMNE, glavni opozicijski stranki tega ni uspelo izkoristiti,« je za Dnevnik povedal namestnik glavnega urednika časopisa Nova Makedonija Marjan Velevski. »Malo pred volitvami je prišlo do sprememb v vodstvu SDSM, a novi voditelji opozicije se niso dobro znašli v terenskem delu. Poleg tega je novi predsednik stranke Zoran Zaev naredil nekaj potez, ki so zmedle njegove potencialne volilce.« Tudi kandidat VMRO-DPMNE za predsednika države Gjorge Ivanov je zlahka premagal socialnodemokratskega kandidata.

Opozicija ne priznava izidov

Do nedeljskih volitev je prišlo po razpadu dosedanje koalicije, ko je albanska Demokratična unija za integracijo (DUI) zapustila vlado premierja Nikole Gruevskega iz VMRO-DPMNE. Zdaj je DUI dobila 19 poslancev, Demokratska stranka Albancev (DPA) pa sedem. »Ali se bo Gruevski ponovno odločil za DUI ali bo tokrat izbral DPA, ostaja odprto,« je še dejal Velevski. Mladi voditelj opozicije Zaev je po zaprtju volišč izjavil, da je VMRO-DPMNE na volitvah zmagala s pomočjo goljufije, zato je zahteval nove volitve. Vlada naj bi zlorabila proračunski denar za volilno kampanjo in manipulirala z mediji, množično kupovala glasove, javni uslužbenci pa naj bi glasovali za VMRO-DPMNE tudi pod pritiskom, da bi obdržali službe.

Gotovo je vlada kupovala glasove volilcev tako, da je v zadnjih dveh letih zviševala pokojnine, plače zaposlenih v javnem sektorju, subvencije kmetom in precej tudi socialno podporo revnim. Državne službe ima okoli 150.000 od dveh milijonov Makedoncev in ljudje iz VMRO-DPMNE naj bi na voliščih nadzirali njihovo glasovanje. Dunajski dnevnik Standard navaja primer učiteljice, ki na mesec zasluži 480 evrov in ji je ravnatelj zagrozil, da bo izgubila službo, če ne bo glasovala za vladajočo stranko. Pravzaprav so pritisk na javne uslužbence na volitvah pred leti začeli socialni demokrati, ko so bili še na oblasti.

»VMRO-DPMNE je malce spodbudila razvoj makedonskega gospodarstva s tem, da je privabila tuje vlagatelje. Njihovo število ni tako veliko, a vendar so se odprle nekatere nove tovarne,« je še povedal Velevski. Vlada 43-letnega Gruevskega je v zadnjih letih zbudila pozornost predvsem s postavitvijo vsaj desetih velikih spomenikov v čast junakom makedonske zgodovine, kot je 23 metrov visoki kip Aleksandra Velikega, s čimer so razbesnili Grke, ki si tega velikega osvajalca lastijo.