Na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport so objavili rezultate januarskega razpisa za sofinanciranje investicij v javno športnorekreacijsko infrastrukturo. Od štirih prispelih vlog je zeleno luč za evropska sredstva dobil le Gimnastični center Cerar-Pegan-Petkovšek. Optimistični scenarij za uresničitev dolgoletnih sanj slovenskih telovadcev, pri katerem Mestna občina Ljubljana vztraja, vse odkar je Gimnastična zveza Slovenije odstopila od javno-zasebnega partnerstva, se bo tako le uresničil.

Nacionalni gimnastični center, ki naj bi izpolnjeval tudi pogoje za pridobitev licence olimpijskega športnega centra, je po presoji komisije projekt z najbolj neposrednim vplivom na razvoj turizma, vse druge vloge pa so zavrnili. Mestna občina Novo mesto je neuspešno skušala pridobiti finančno pomoč za prvo fazo gradnje vzhodne tribune Portoval, prepričal ni niti Skakalni center Savina Občine Ljubno, razočarana pa je ostala tudi Zveza za avtošport Slovenije AŠ 20005 s svojo progo za hitrostne preizkušnje v Cerkljah ob Krki.

Zadnji rok je avgust 2015

»V primeru, da bomo s tem zaprli finančno konstrukcijo, se bo projekt začel izvajati v letošnjem letu,« so na občini odgovorili na naša vprašanja, ko so se konec januarja prek javnega zavoda Šport Ljubljana prijavljali na razpis, in dodali, da je konec projekta predviden konec leta 2014. Vlogo za gradbeno dovoljenje so vložili že 17. januarja letos, saj so morali ob prijavi na razpis zagotoviti, da bodo pravnomočno gradbeno dovoljenje lahko pridobili do podpisa pogodbe. Telovadci so dolgo upali, da bodo sodobni center za razvoj slovenske gimnastike dočakali leta 2012, nato se je govorilo o letu 2013, zdaj pa jim najbrž niti ni pomembno, ali bo center stal še letos ali leta 2015, ampak samo, da ga bodo res dočakali, razpis pa predvideva naslednji časovni načrt: izvajalce del mora občina izbrati vsaj do konca letošnjega leta, gradnja pa mora biti končana do 15. avgusta prihodnje leto.

Ministrstvo naj bi po prvotnih načrtih iz evropskega sklada za regionalni razvoj, delno tudi iz državnega proračuna, podelilo 7,8 milijona evrov oziroma pokrilo 75 odstotkov upravičenih stroškov projekta, medtem ko so na občini v zadnjem rebalansu proračuna računali na 6,4 milijona evrov evropskih sredstev, sami pa bi poleg 13.600 kvadratnih metrov velikega zemljišča ob Gerbičevi in Koprski ulici vložili še približno 5,2 milijona evrov. »Stroški gradnje so po podatkih iz investicijskega programa iz leta 2011 ocenjeni na 7,2 milijona evrov. Kakšna bo vrednost projekta, bo znano po izbiri vseh izvajalcev,« pojasnjujejo na občinskem oddelku za šport.

Končno ustrezne razmere

Ta nova pridobitev v prestolnici bo omogočila, da bodo slovenski telovadci organizirali mednarodne prireditve na veliko višji ravni kot zdaj, tuji strokovnjaki pa se ne bodo več čudili, v kakšnih razmerah še vedno trenirajo tudi šampioni, kot je Mitja Petkovšek. Ljubljana pravzaprav nima dvorane, primerne za trening vrhunskih športnikov, mladi telovadci pa potrebujejo predvsem gimnastično jamo, ki je nujna za učenje novih prvin, da bodo slovensko gimnastiko vrnili na raven, ki so jo dosegali telovadci, po katerih bo center tudi poimenovan.

V pritličju centra sta predvideni dve s premično zaveso ločeni dvorani za športno in ritmično gimnastiko, prvo nadstropje bo v glavnem večnamenska telovadnica za aerobiko, ples in druge športe, nad njo bosta še dve manjši telovadnici, tretje nadstropje pa naj bi zapolnile pisarne in sejna soba.