Zaradi zamude pri izplačilu februarskih plač in neporavnanih prispevkov za zadnja dva meseca je med približno 110 zaposlenimi Nafte Petrochema, hčerinskega državnega podjetja Nafte Lendava, zavrelo. Na včerajšnjem zboru so se odločili, da bodo v četrtek opozorilno stavkali, danes pa bodo o kočljivih razmerah v družbi in možnih rešitvah razpravljali tudi s predstavniki Soda.

Skupina Nafta se še naprej spopada z izgubo, res pa je, da je ta lani pred slabitvijo naložb znašala le še 80.000 evrov, kar je skoraj devet milijonov evrov manj kot v letu 2012. Tudi prihodki so bili lani za skoraj štiri milijone višji od 25,6 milijona evrov, kolikor jih je bilo še leta 2012. A ključna težava je likvidnost. Predsednik uprave Nafte Lendava Dušan Stopar je tako včeraj napovedal, da bi v Nafti Petrochemu februarsko plačo, podobno kot januarsko, lahko izplačali v dveh delih. Po njegovih besedah so se težave družbe začele stopnjevati pred meseci, ko je eden od dobaviteljev z izvršbo blokiral transakcijske račune Nafte. Drugi dobavitelj pa je svoje obveznosti do družbe na lastno pest pobotal z nasprotnimi obveznostmi Nafte do tega podjetja. Morebitna rešitev za Nafto je ponovni zagon tovarne metanola, do česar bi lahko prišlo v dveh tednih, je ocenil Stopar.

Omenjena tovarna bo kmalu dobila novega lastnika. Prek slovaškega podjetja iCommodities jo namerava prevzeti dunajsko podjetje BKG Gas, ki se ukvarja s trgovanjem s plinom. V obnovo tovarne bo BKG Gas vložil 1,3 milijona evrov, celotna naložba pa naj bi bila vredna 4,3 milijona evrov. Ta denar naj bi v Nafti namenili za servisiranje dolgov do bank upnic. Hkrati bi oživitev tovarne Nafti Petrochemu omogočila dostop do surovine na lastnem dvorišču, izboljšalo pa bi tudi njeno likvidnost. Pred časom je začel delovati tudi bencinski servis, s katerim nameravajo v družbi doseči dodatni milijon evrov prihodkov na leto. Sveža sredstva nameravajo pridobiti še s prodajo večje čistilne naprave, za katero bodo v prihodnje plačevali uporabnino.

Kot je pojasnil Stopar, se z bankami dogovarjajo o moratoriju na servisiranje posojil za eno leto. »Če Nafta ne bi bila perspektivna, ji banke zagotovo ne bi bile pripravljene reprogramirati posojil,« je dodal. Koliko so konec lanskega leta znašali dolgovi do bank, Stopar včeraj ni razkril. Po zadnjih javno dostopnih podatkih pa je Skupina Nafta konec leta 2012 bankam dolgovala skoraj 16 milijonov evrov. Pri tem so posojila v plačilo zapadla v roku enega leta.