Letalski promet je v večjem delu Nemčije ohromljen

Poleg Lufthansinih pilotov stavkajo tudi piloti hčerinskega nizkocenovnika Germanwings in družbe za tovorni promet Lufthansa Cargo. Letalski promet je v večjem delu Nemčije ohromljen, da poteka stavka, pa je opaziti tudi na letališčih. Terminali na ključnih nemških vozliščih Frankfurt in München ter na drugih letališčih komaj obratujejo, saj so večino potnikov pravočasno obvestili o stavki in njenih posledicah. Danes so že odpovedali okoli 60 letov, poročajo tuje tiskovne agencije.

Lufthansa je za čas stavke odpovedala okoli 3800 letov, z letali hčerinskih družb, ki jih stavka ni prizadela, pa bo lahko v treh dneh izvedla le okoli 500 letov. Stavka bo tako prizadela okoli 425.000 potnikov, ki so lahko lete preložili. Nizkocenovnik Germanwings je odpovedal več kot polovico od 1332 letov, ki jih bo namesto njega izvedel prevoznik Eurowings, prav tako del Lufthansine skupine.

Hitre rešitve zapleta ni pričakovati

Hitre rešitve zapleta ne pričakujejo niti v Lufthansi niti v sindikatu pilotov. Tiskovna predstavnica družbe Barbara Schädler je danes znova poudarila, da so v letalskem prevozniku pripravljeni na pogovore. "Prepričani smo, da smo predložili ponudbe, na podlagi katerih se lahko pogovarjamo," je dejala.

Piloti ponudbe vodstva družbe še naprej zavračajo. Tiskovni predstavnik sindikata pilotov Markus Wahl je dejal, da Lufthansa navzven sicer izraža pripravljenost na pogovore, a da so njene ponudbe vedno enake. "Za nas je Lufthansa volk v ovčji koži," je povedal in zagotovil, da piloti po koncu stavke v času velikonočnih praznikov ne bodo več stavkali.

Stavka izglasovana z veliko večino

Sindikat pilotov je k stavki pozval okoli 5400 kapitanov in kopilotov, ki so stavko izglasovali z veliko večino. Povod za stavko je bila odločitev vodstva Lufthanse, da odpravi t.i. prehodne pokojnine, ki so pilotom doslej omogočale predčasno upokojitev. Poleg tega zahtevajo tudi zvišanje plač za deset odstotkov.

Nemčijo je prejšnji teden ohromila že stavka zaposlenih na več nemških letališčih, zato je vse več nejevolje prisotne tudi v politiki. Nemški minister za promet Alexander Dobrindt je Lufthanso in sindikat pilotov že pozval k hitremu dogovoru. "Vsak dan stavke omeji mobilnost več sto tisoč ljudi," je dejal.

Skodzik dnevno pričakuje od 30 do 40 milijonov evrov škode

Stroški stavke bodo po ocenah Lufthanse dosegli nekaj deset milijonov evrov, nekoliko bolj natančen pa je pri svojih ocenah analitik Commerzbank Frank Skodzik, ki dnevno pričakuje od 30 do 40 milijonov evrov škode. V to številko ni všteta škoda, ki bi jo lahko Lufthansa utrpela zaradi okrnjenega ugleda. Za letalsko družbo je zanesljivost namreč ena ključnih lastnosti.

Večje škode za nemško gospodarstvo ekonomisti sicer ne pričakujejo. "V kategorijah, v katerih ponavadi razmišljamo makroekonomisti, torej v desetinkah odstotnih točk bruto domačega proizvoda od skupaj 2450 milijard evrov, te tridnevne stavke zagotovo ne bodo igrale nobene vloge," je dejal ekonomist Christian Schulz iz banke Berenberg.

Ekonomist Dekabank Ulrich Kater sicer pojasnjuje, da stroškov stavke praktično ni mogoče natančno izmeriti. Podjetja morajo načrte in projekte na kratek rok sicer preložiti, vendar bodo posledice izpada odpravljala pozneje. "V tekočem letu škode tako ni mogoče oceniti," je prepričan.

Zaradi stavke za nekatere tudi koristi

A vsaka medalja ima dve plati - če bo Lufthansa s stavko precej izgubila, bodo imele nekatere letalske družbe od nje tudi koristi. To velja predvsem za glavnega nemškega konkurenta Air Berlin in francosko-nizozemsko skupino Air France-KLM. "Ostale letalske družbe vohajo povpraševanje in bi lahko zvišale cene," je dejala Julia Eckert iz združenja za poslovna potovanja VDR.

Težav sicer nimajo le potniki. Na tleh je ostal tudi tovor - zdravila, strojna oprema, živali, sadje ... Stranke družbe Lufthansa Cargo morajo za približno 4500 ton letalskega tovora najti alternativne možnosti prevoza. "Tovor bomo načeloma zelo hitro odpremili," je dejal tiskovni predstavnik družbe Michael Göntgens.

Adria Airways leti v skladu z voznim redom

V slovenskem letalskem prevozniku Adria Airways so za STA danes pojasnili, da letijo v skladu z voznim redom. "Zaradi odpovedi povezovalnih letov Lufthanse je na povezavi Ljubljana-Frankfurt-Ljubljana letelo manj potnikov, kot je bilo prvotno načrtovano," so pojasnili.