Podjetja, ki prodajajo vozila na lizing, se zaradi neplačevanja obrokov vse pogosteje odločajo za rubež. Na Okrajnem sodišču v Ljubljani je bilo na primer zgolj v enem tednu, med 7. in 14. februarjem, zaradi neplačevanja lizinga napovedanih kar osem dražb vozil. Vseh osem zahtev je podalo podjetje Porsche.

V Porscheju zaradi »varovanja poslovne tajnosti« niso želeli odgovarjati na naša vprašanja, Andrej Pucer, predsednik uprave NLB Leasing, pa nam je povedal, da so lani zaradi neplačevanja odvzeli okoli 200 vozil, kar se mu glede na velikost porfelja zdi normalno. »V preteklih letih je bil delež vozil, ki smo jih prevzeli v posest, nekako konstanten, lani pa se je število odvzemov za malenkost povečalo,« pravi Pucer in dodaja, da gre v vseh primerih za rabljena vozila večinoma nižjega cenovnega razreda.

Koliko vozil je bilo lani in v preteklih letih zarubljenih zaradi neplačevanja lizinga, sicer ne spremlja nihče. Sodišča takšne evidence ne vodijo, prav tako ne izvršitelji. »Evidenca zastavnih pravic na vozilih je sicer na registru Ajpes, ki pa vsebuje tako zaznamke lizingov kot tudi kreditov in podobnih obremenitev, in kot taka ne pomeni nič,« pojasnjuje predsednik Zbornice izvršiteljev Slovenije Zoran M. Kuret.

Upniki se želijo rubežu izogniti

V NLB Leasingu poudarjajo, da rubež vozila ali druge premičnine ni nikoli prva rešitev, saj želijo, da stranka premičnino, ki jo je vzela na lizing, uporablja in ob tem pravočasno poravnava svoje obveznosti. »Naš interes je, da skupaj z lizingojemalcem poiščemo najboljšo rešitev, ki odgovarja obema pogodbenima strankama,« pravi Pucer. Za tožbo in posledično rubež se, kot pojasnjuje, odločijo šele v primeru, ko stranka kljub pozivom ne plačuje obveznosti ali kako drugače krši pogodbena določila.

Enako trdijo tudi na spletnem portalu Slonep.net, kjer piše, da lizingodajalci v primeru neplačevanja lizinških obrokov le v skrajnih primerih prekinejo pogodbo. Nastali položaj skušajo rešiti tako, da stranka odplača dolg v daljšem obdobju oziroma da lizingodajalec vozilo odkupi ali ponudi avtomobil manjše vrednosti. Če lizingodajalec avtomobil vendarle zarubi in proda na trgu, pa razliko med dolgom in prodano vrednostjo avtomobila vrne stranki.

Pucer sicer pravi, da je pri lizingu vozil v zadnjem času opazen premik z dražjih na cenejša in z novih na rabljena vozila. Zaradi vse večjega deleža rabljenih vozil in pridobivanja novih poslovnih partnerjev pa menda kljub padcu prodaje vozil na splošno obseg lizinga celo rahlo povečujejo.

Sodišče dovoli rubež na predlog upnika, sam rubež, cenitev avtomobila ter njegovo prodajo in nazadnje razdelitev kupnine med upnike pa opravlja izvršitelj. »Rubež poteka na osnovi sklepa o izvršbi in imenovanja izvršitelja s strani pristojnega sodišča. Če dolžnik po prejemu sklepa v roku 8 dni ne plača terjatve z vsemi upnikovimi stroški, se začne izvršba z rubežem. Dolžnik se lahko rubežu izogne le, če terjatev plača,« pojasnjuje Kuret.

Ob opravljanju rubeža izvršitelj zarubi toliko stvari, kot je potrebno za poplačilo upnikove terjatve in izvršilnih stroškov. Če pa pri rubežu ne najdejo stvari, ki so lahko predmet izvršbe oziroma če zarubljene stvari ne zadoščajo za poplačilo upnikove terjatve, lahko upnik v roku treh mesecev od dneva prvega rubeža izvršitelju predlaga, da opravi ponovni rubež. Če v roku treh mesecev ponovnega rubeža ne predlaga, sodišče ustavi izvršbo, pojasnjuje predsednik Okrajnega sodišča v Celju Darko Belak.

Na Okrajnem sodišču v Ljubljani so nam povedali, da se v skladu z zakonom o izvršbi in zavarovanju (ZIZ) smejo zarubiti vse stvari, ki jih ima dolžnik v svoji posesti, kot tudi dolžnikove stvari, ki jih ima v posesti upnik. Dolžnikove stvari, ki jih ima v posesti nekdo tretji, se smejo zarubiti samo s privolitvijo slednjega. Zarubi se lahko toliko stvari, kolikor je potrebno za poplačilo upnikove terjatve in izvršilnih stroškov.

Nasilni rubežniki

Kako v konkretni zadevi poteka rubež in koliko časa traja, je odvisno od okoliščin posameznega primera, na primer koliko je dolžnik pripravljen sodelovati, ali se upira izvedbi, ali je treba nasilno vstopiti v zaprte prostore... V uradu predsednice Okrožnega sodišča v Mariboru ob tem dodajajo, da je rubež premične stvari dopustno opraviti tudi, če dolžnik ni navzoč – v tem primeru mora izvršitelj po opravljenem rubežu dolžnika obvestiti.

Nekateri, ki so bili rubeža že deležni, so nad načinom izvedbe ogorčeni. Tako naj bi na primer neki ženski odpeljali avto izpod Krvavca, kjer je smučala, nekoga pa naj bi rubežnik celo potegnil iz avta, medtem ko je bil v vozilu. Kuret pravi, da so izvršitelji osebe s posebnimi javnimi pooblastili in se ne zapletajo v fizična obračunavanja s strankami. Po njegovem prepričanju je v teh primerih vozilo odvzel pooblaščenec lizing hiše, ki ima tudi drugi ključ avtomobila.