Zdravstvena zavarovalnica Vzajemna bo mesečno premijo za dopolnilno zdravstveno zavarovanje s 1. marcem znižala za en evro. Zavarovalnica, ki ima z okoli 850.000 zavarovanci največji tržni delež na trgu dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj in s tem pomembno vlogo pri določanju višine zavarovalne premije, s tem uresničuje napoved iz decembra lani, ko je vsem zavarovancem znesek na položnici za mesec december znižala za 15 evrov.

V zavarovalnicah Adriatic Slovenica in Zavarovalnica Triglav, ki poleg Vzajemne še tržita dopolnilna zdravstvena zavarovanja, niso razkrili, ali bodo sledili Vzajemni in premijo znižali. Obe pa spremembe na trgu pozorno spremljata.

Zaradi znižanja mesečne premije za en evro bo Vzajemna letos pobrala za okoli 8,5 milijona evrov manj premij, v celem letu pa bi znižanje mesečne premije za en evro denarni tok iz naslova dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja Vzajemne oklestilo za okoli 10,2 milijona evrov. Kot so nam pojasnili v Vzajemni, znižanje premije temelji na pričakovanih poslovnih rezultatih za letošnje leto in ni povezano z ustvarjenimi presežki v minulih letih. Po načrtih naj bi jim kljub znižanju premije ostal dobiček v višini od enega do dveh odstotkov pobranih premij, kar predstavlja do okoli pet milijonov evrov, namenjenih za pokritje potencialnih tveganj. Največja zavarovalnica za dopolnilna zdravstvena zavarovanja v državi je decembra lani, spomnimo, zavarovancem že poračunala 15 evrov, tako da so namesto 28 evrov v mesecu decembru za dopolnilno zdravstveno zavarovanje plačali 13 evrov. Vzajemna je zavarovancem tako konec lanskega leta poračunala za okoli 12 milijona evrov premij. V minulih letih so zavarovalnice na račun dviga premij sicer močno povečale izkupiček. Potem ko so sredi leta 2012 zvišale premijo, so lani od januarja do septembra obračunale za skoraj 30 milijonov evrov več premij. Odškodnine so se v enakem obdobju zvišale »le« za 17 milijonov evrov, kar pomeni, da je 8,33-odstotni letni rasti premij sledila »zgolj« 5,33-odstotna rast škod. Znova se je potrdilo, da so bile podražitve premij prekomerne.

Mesečna premija za dopolnilno zdravstveno zavarovanje znaša v Vzajemni trenutno 28,62 evra, v Zavarovalnici Triglav 29,42 evra in v Adriatic Slovenici 29,38 evra. Vse tri zavarovalnice ponujajo zavarovancem še najvišji zakonsko dopusten popust v višini treh odstotkov. Imata pa Zavarovalnica Triglav in Adriatic Slovenica za razliko od Vzajemne, ki drugih zavarovanj ne trži, možnost, da zavarovance pritegneta s paketnimi ponudbami zavarovanj.

Še vedno ostaja nejasno, kako bodo zavarovalnice izpolnile lani sprejeto zakonsko zahtevo, da presežek iz dopolnilnih zdravstvenih zavarovanj, nabran v preteklih letih, namenijo dopolnilnemu zdravstvenemu zavarovanju. Spomnimo, da bodo lahko zavarovalnice po novem prosto razpolagale s presežki iz dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, kar je v javnosti naletelo na oster odziv. Državni zbor je ob tem zavarovalnice zavezal, da rezerve, oblikovane do 30. septembra 2013, najkasneje do 30. junija letos »v celoti namenijo za izvajanje dopolnilnega zavarovanja«. Nedorečena zakonska določba brez primernega izvedbenega akta bo očitno ostala zgolj črka na papirju, saj zasebne zavarovalnice, ki vztrajajo, da zbrane premije niso denar zdravstvenega sistema, ampak njenih zavarovancev, presežkov zagotovo ne bodo nakazale na račun zavoda za zdravstveno zavarovanje.