Čeprav so se štirje člani razpisne komisije na 30-milijonskem javnem razpisu Spirita za spodbujanje zaposlovanja pri projektih s področja razvoja novih produktov najprej izločili zaradi možnega konflikta interesa, so jim pozneje zaupali ocenjevanje prispelih vlog.

Spomnimo, uslužbenci državne agencije, ki so pred tem pripravljali razpis, so se sami izločili, ker naj bi se za razpisana sredstva potegovala tudi podjetja, v katerih so lastniki ali zaposleni njihovi zakonski partnerji. Na Spiritu navedeno priznavajo, vendar poudarjajo, da so jim s sklepom naložili, naj se izločijo iz postopkov, v katerih bi lahko nastal konflikt interesov. To pomeni, da niso sodelovali pri preverjanju pogojev oziroma odpiranju vseh vlog, obenem pa niso sodelovali pri ocenjevanju vlog iz posamezne kategorije, kjer bi lahko nastal konflikt interesov.

Podjetja so na razpisu med seboj konkurirala glede na različne kategorije, ki so odvisne od njihove velikosti (malo, srednje ali veliko podjetje), medtem ko posamezne kategorije med seboj niso konkurirale. Zato po prepričanju Spirita ni bilo razloga, da ocenjevalec, pri katerem obstaja konflikt interesa s podjetjem v eni kategoriji, ne bi mogel ocenjevati prijav podjetij, ki sodijo v drugo kategorijo. »Merila za ocenjevanje predvidevajo, da vsako prijavo ocenita dva ocenjevalca, v primeru večjih odstopanj med ocenama pa se pridobi še ocena tretjega ocenjevalca. Poleg tega so merila zastavljena tako, da se točke zbira pretežno na podlagi podatkov, ki so objektivno preverljivi,« so dodali na Spiritu.

Na Spiritu so komisijo za preprečevanje korupcije (KPK) sicer lani vprašali, ali se morajo njihovi zaposleni izločiti iz postopka, ker bodo njihovi družinski člani kandidirali na razpisu. Po dostopnih podatkih pa KPK ni bila seznanjena, da naj bi izločeni člani sodelovali tudi pri pripravi razpisnih pogojev. Zato se do tega vprašanja na KPK sploh niso opredeljevali. Kakšno je stališče komisije, še nekaj časa ne bo znano. Na KPK so namreč včeraj pojasnili, da zadeve ne morejo dodatno komentirati, dokler ne bo zaključena. Zaradi sumov korupcije pri podeljevanju evropskih milijonov je gospodarsko ministrstvo minuli teden Spiritov razpis, na katerem je kandidiralo skoraj tisoč podjetij, razveljavilo.

Še vedno pa ni znano, kdo konkretno je dal pobudo za spremembo razpisnih pogojev, kar se je na začudenje številnih zgodilo tik pred iztekom roka za oddajo ponudb novembra lani. Medtem ko na gospodarskem ministrstvu na to vprašanje že teden dni niso odgovorili, so na Spiritu zatrdili, da so pogoje ves čas pripravljali v sodelovanju s predstavniki ministrstva za gospodarski razvoj in tehnologijo.