Le nekaj mesecev pred tem, ko so se lastniki bioplinske Skupine Keter Group Tom Begovič, Denis Bolčina in Marjan Kolar razšli in razdelili posle ter premoženje, so donosen posel omogočili tudi Franciju Matozu, hišnemu odvetniku Nove KBM. Slednji družbe iz Skupine Keter Group dolgujejo kar okoli 40 milijonov evrov.

Dokumenti namreč razkrivajo, da sta Keter Organica Naložbe (sedaj Naložbe Skupina) in Bolčina konec lanskega septembra Matozovi soprogi Nataši Matoz za vsega 7500 evrov prodala družbo Biologica, ki je imela še v začetku lanskega leta na transakcijskih računih skoraj 50.000 evrov in nobenih posojil. Kot smo razkrili včeraj, Matozova družbe ni obdržala dolgo, saj jo je le mesec dni po nakupu preprodala soprogu oziroma njegovi nepremičninski družbi Neprus.

Z nakupom Biologice je Matozu, ki je že vrsto let tudi odvetnik Skupine Keter Group, vsekakor uspelo izpeljati donosen posel. V letu 2012 je namreč Biologica ob 162.000 evrih prihodkov ustvarila kar 79.000 evrov čistega dobička. Vsakih sto evrov prihodkov je družbi torej prineslo kar 49 evrov čistega dobička. Za Biologico, ki je imela v začetku lanskega leta 86.000 evrov kapitala, je tako Matoz odštel zgolj nekaj več kot enomesečni dobiček oziroma pet odstotkov letnih prihodkov družbe.

NKBM: Za posle nismo vedeli

Matoza nam za komentar včeraj ni uspelo priklicati, v Keter Group pa nizko kupnino pojasnjujejo s tem, da so si še pred prodajo iz Biologice izplačali celotni dobiček. Prav v času, ko je Matoz postal lastnik Biologice, pa so se v Keter Group z mariborsko banko pogajali o reprogramu posojil in moratoriju na odplačilo glavnice. Do danes se po neuradnih informacijah o podaljšanju ročnosti posojil še niso dogovorili, ali so jim v NKBM odobrili moratorij na odplačilo glavnice posojil, pa ni znano.

Kot zatrjujejo v Novi KBM, s poslom med Keter Group in Matozom niso bili seznanjeni, zaradi česar ga tudi ne morejo komentirati. Ali bodo od Matoza zahtevali pojasnila in ali imajo njihovi odvetniki kakršne koli omejitve pri poslovanju z njihovimi dolžniki, v banki niso neposredno odgovorili. »Z odvetniki, s katerimi imamo poslovni odnos, imamo sklenjene ustrezne pogodbe, ki vključujejo tudi zahtevo po spoštovanju kodeksa odvetniške etike,« so bili kratki.

S terjatvami do nepremičninske družbe

Le kratek čas pred nakupom Biologice pa je Matozu uspelo izpeljati še en posel. Sredi lanskega leta je namreč od ciprske družbe Jacano Holdings za 617.000 evrov kupil nepremičninsko družbo Neprus, ki je imela konec lanskega avgusta v lasti za 890.000 evrov nepremičnin. Toda kupnine Matoz ni poravnal z denarjem, temveč kar s pobotom terjatev do ciprske družbe. Terjatve je tik pred tem prevzel od lastnice sežanske inženirske družbe Krasinvest Antonije Ziherl Rep ter Igorja Hrvatina, ki že od leta 2008 zaseda funkcijo vršilca dolžnosti direktorja Komunale Koper. Hrvatin je namreč konec leta 2009 družbi Jacano Holdings prodal svojo nepremičninsko družbo Damži, vendar kupnine za njo do danes še ni dobil. Na plačilo pa bo očitno še čakal, saj mu mora Matoz 276.000 evrov terjatve poravnati šele konec leta 2015. Domala identičen dogovor je Matoz sklenil tudi z Ziherl-Repovo, ki je ciprski družbi pred leti prodala večje stanovanje v Ljubljani, kupnino v višini 341.000 evrov pa ji bo Matoz moral prav tako nakazati šele konec prihodnjega leta.

Kdo je lastnik ciprske družbe, ni mogoče izvedeti. V poslu z Matozom pa je družbo zastopal Domen Romih, sin nekdanjega predsednika uprave Hypo banke Antona Romiha. Z Neprusom pa Matoza povezuje že dolga zgodovina. Spomnimo namreč, da je Matoz pred petimi leti od Veletekstila (danes v stečaju) kupil stanovanje v koprski soseski Markovec, ki v tistem času sploh še ni imelo uporabnega dovoljenja. V zemljiško knjigo se je Matozu uspelo vpisati šele leta 2011, ko je to stanovanje Veletekstilu poskušala zarubiti družba Keting podjetnika Janeza Keteja. A kmalu po vpisu v zemljiško knjigo je Matoz stanovanje za dobrih 90.000 evrov prodal Neprusu. Toda dokumenti, ki nam jih je uspelo pridobiti, razkrivajo, da tudi Matoz kupnine nikoli ni dobil plačane. Svojo terjatev je Matoz lani odstopil svoji odvetniški pisarni, ki je nato z njo konec lanskega leta dokapitalizirala Neprus in postala njegova desetodstotna lastnica.