Kako problematičen je tip voznikov, ki so si enostavno kupili vozniško dovoljenje, potrjuje tudi podatek, da so 12 voznikom kupljeno vozniško dovoljenje že tako in tako odvzeli policisti oziroma sodniki za prekrške. Dvanajst izmed najmanj 161 spornih kupcev vozniških dovoljenj, med katerimi so za nameček večinoma povratniki, ki so v preteklosti že ostali brez vozniškega dovoljenja, namreč tudi po nabavi vozniškega dovoljenja ni spremenilo navad za volanom. Tako so zaradi prehitre vožnje, vožnje pod vplivom alkohola in drugih prekrškov hitro ostali tudi brez kupljenega vozniškega dovoljenja.

Čakanje na ovadbe

Brigita Miklavc, ki se na ministrstvu za infrastrukturo in prostor ukvarja s pravnimi vprašanji, je pojasnila, da bodo preostalim vozniško dovoljenje poskusili odvzeti po upravnem postopku. Zakon o upravnem postopku namreč omogoča izredno razveljavitev odločbe z ničnostjo, kar so na ministrstvu že napovedali. Minister Samo Omerzel je ob tem dodal, da verjame v uspešnost postopkov, vendar očitno še niso jasne vse podrobnosti, kako postopke izpeljati.

Na ministrstvu bi imeli najlažje delo, če bi policisti kmalu spisali ovadbe in bi kupovanje vozniških dovoljenj dobilo tudi sodni epilog v obliki pravnomočnih sodb. Potem bi v upravnem postopku lahko postopek zgolj obnovili in razveljavili vozniška dovoljenja. A ker je kriminalistična preiskava še vedno v predkazenskem postopku, nevarni vozniki pa so še vedno na cesti, je treba ukrepati prej. To je mogoče z omenjeno ugotovitvijo ničnosti odločbe, vendar so na ministrstvu pojasnili, da bodo tudi v teh primerih počakali vsaj na kazenske ovadbe. Sledila bo ugotovitev ničnosti odločbe, vozniki pa bodo lahko sprožili še upravni spor. Kljub temu bodo ostali brez vozniškega dovoljenja, saj upravni spor ne bo zadržal odvzema.

Na vprašanje, kako se bodo izdajanja ničnosti odločb lotili na ministrstvu in upravnih enotah, pa še vedno ni jasnega odgovora. Ker ta postopek lahko izvedejo tako upravne enote kot tudi neposredno ministrstvo za infrastrukturo, se še niso odločili, kdo bo postopke vodil. Pojasnili so, da bo to odvisno tudi od števila ovadenih voznikov.

Kako po odvzemu?

Prav tako na ministrstvu za zdaj nimajo enoznačnega odgovora na vprašanje, ali bodo prekrškarji, ki so si kupili vozniško dovoljenje, lahko že takoj po odvzemu ponovno opravljali vozniški izpit ali pa bodo morali na to počakati, kot da bi vozniško dovoljenje izgubili zaradi prekrškov. Zakon o voznikih namreč narekuje, da lahko voznik, ki ostane brez vozniškega dovoljenja, novo dobi šele po šestih mesecih. Tudi tisti, ki brez vozniškega dovoljenja ostanejo po kazenskem zakoniku, nekaj časa ne smejo na cesto. »Tukaj je nekoliko dileme,« je pritrdila Miklavčeva. Ker se z zgodbami, ki bi bile primerljive z zadnjo afero, na ministrstvu še niso srečali, razmišljajo, ali je mogoče odvzem kupljenih vozniških dovoljenj kakor koli pravno-formalno enačiti z drugimi odvzemi. Na prvi pogled se sicer zdi, da ne, vendar bo to pokazala šele praksa.

Glede na to, da so si sporni vozniki pod mizo kupovali predvsem praktični del vožnje in nekateri tudi teoretičnega, prav tako ostaja neodgovorjeno vprašanje, ali bodo morali sporni vozniki vse opravljati znova ali pa jim bodo dele izobraževanja, ki so jih opravili zakonito, upoštevali tudi pri ponovnem pridobivanju vozniškega dovoljenja.