Šestmesečno prehodno obdobje, v katerem se je lahko Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije (OZS) prilagodila na prihajajoče prostovoljno članstvo, se je izteklo konec lanskega novembra in takrat so lahko nezadovoljni člani zbornice začeli vlagati izstopne izjave. Po besedah predsednika upravnega odbora in podpredsednika zbornice Branka Meha je doslej izstopne izjave posredovalo okoli 27 odstotkov članov. Teh je bilo v času obveznega članstva nekaj več kot 50.000, kar pomeni, da je doslej iz zbornice odstopilo že več kot 13.000 obrtnikov in podjetnikov. »Osebno sem pričakoval manjši osip,« je dejal Meh, ki meni, da je glavnina nezadovoljnih članov zbornico že zapustila in večjega števila novih izstopov ne pričakuje. Člani OZS lahko iz zbornice sicer izstopijo še do 27. januarja, če želijo, da začne izstop veljati takoj naslednji mesec. Če bodo izstopno izjavo posredovali po omenjenem datumu, bodo iz zbornice izčlanjeni s 1. januarjem leta 2015. Želje po izstopu iz zborničnega organiziranja po Mehovih besedah doslej ni izrekla nobena območna obrtna zbornica ali sekcija.

Izstopi so po Mehovem mnenju sicer predvsem posledica dogajanj v zbornici v preteklih letih, ko so se, spomnimo, izplačevale visoke odpravnine funkcionarjem, mesečne plače pa dosegale tudi več kot 15.000 evrov. »Ko sem zadnje dni obiskoval območne zbornice, ne funkcionarjev, ampak člane, so ugotavljali, da potrebujejo zbornico. Predvsem želijo, da je zbornica sogovornik državi in da zastopa interese članstva. Želijo si prijaznejše zakonodaje, ki bi jim omogočala zaposlovanje, ne pa da razmišljajo o tem, ali obrt sploh obdržati,« pojasnjuje Meh, sicer mizar in tako zadnjih nekaj let eden redkih funkcionarjev zbornice, ki je v prvi vrsti predvsem obrtnik. V zbornici načrtujejo tudi okrepitev svetovalne službe, s februarjem pa načrtujejo še televizijsko oddajo o obrti. »Ne bomo predstavljali le obrtne zbornice, ampak predvsem obrtnike in podjetnike. Oddaja ne bo zbornice stala nič. Podpisali smo pogodbo s partnerjem, ki bo pridobival sponzorje, zbornica pa mora zagotoviti zgolj vsebino,« je pojasnil Meh.

Zbornica pa se bo morala upadu števila članov zagotovo prilagoditi tudi kadrovsko. Po Mehovih besedah so plače že znižali, medtem ko bodo število zaposlenih zmanjšali predvsem z mehkimi načini in združevanjem služb.