Po izsledkih raziskave, ki so jo opravili v Združenju za integrativno medicino Slovenije, se je 76,7 odstotka anketirancev v preteklosti že zdravilo s pomočjo komplementarne oziroma alternativne medicine in samo slabih 30 odstotkov je to zaupalo svojemu osebnemu zdravniku, ki pa v glavnem temu niso nasprotovali. Nekateri so jih celo podprli in jim svetovali, naj nadaljujejo po isti poti. Na vprašanje, zakaj so se sploh odločili za tovrstno obliko pomoči, jih je skoraj četrtina dejala, da zato, ker jim uradna medicina ni znala pomagati.

Skoraj 600 registriranih zdravilcev brez potrdila

Prof. dr. Zmago Turk, višji svetnik, ki je predsednik Združenja za integrativno medicino, je prepričan, da se na ministrstvu za zdravje ne bodo mogli kar tako izogniti podatkom iz raziskave, in da je skrajni čas, da se z zakonom o zdravilstvu to področje uredi. Jasno je potrebno povedati, kaj je mazaštvo in kdaj je lahko komplementarna medicina koristna in kdaj škodljiva. Danes je pri Gospodarski zbornici Slovenije registriranih 589 slovenskih zdravilcev, od katerih nihče nima potrdila ministrstva za zdravje, da lahko opravlja svojo dejavnost oziroma da je zdravilec. Dr. Turk pravi, da bi morali obvezno ustanoviti inštitucijo, ki bi preverila posamezne metode. »Od zdravilcev bomo zahtevali medicinsko izobrazbo. Tisti, ki se bo želel ukvarjati z zdravljenjem človeškega telesa in duše, bo moral imeti vsaj srednješolsko izobrazbo zdravstvene smeri,« je odločen dr. Turk, ki si zelo želi, da bi različne metode, ki bi bile podprte s strokovnimi, kliničnimi, znanstvenimi ali uporabnimi podatki, pridobile zaupanje ljudi. Če bi področje zdravilstva zakonsko uredili, bi morali zdravilci natančno pojasniti, s čim se ukvarjajo, kako dolgo se s tem ukvarjajo ali kakšno izobrazbo imajo. Strokovne komisije Združenja za integrativno medicino bi jih razvrstile v posamezne sekcije in o njihovi dejavnosti poročale strokovnemu svetu. »Z metodami, ki bi jih registrirali, bi seznanili tudi zdravnike. Če bi jim nekdo rekel, da se zdravi z ajurvedo, ne bi mogli več kar zamahniti z roko, češ, da to ni nič. Vedeli bi, da je ajurveda ena od komplementarnih metod, s katero se zdravi milijon ljudi po svetu,« še pravi dr. Turk, ki se zelo izogiba uporabi izraza alternativna medicina, ker po njegovem prepričanju slovenska medicina nima alternative.

Spregovorijo samo upokojeni zdravniki

Združenje za integrativno medicino Slovenije, ki je ta mesec postalo član evropskega združenja, je v soboto v Vojniku pripravilo dolgo napovedani in težko pričakovani prvi slovenski kongres, na katerem so med drugim govorili tudi, da je med zdravniki in podporniki komplementarne medicine še vedno premalo odkritega pogovora. Vzrok je seveda, da si večina tistih zdravnikov, ki je naklonjena tudi drugačnim oblikam zdravljenja, o tem ne upa govoriti. Metode, ki nimajo znanstvenih dokazov, so pa uporabne in dajejo dobre rezultate, pa očitno vsaj na skrivaj zanimajo tudi tiste, ki so prisegli uradni medicini. »Zelo redki so zdravniki, ki si upajo o tem govoriti. Jaz sem upokojen in si tako kot ostali ugledni profesorji v strokovnem svetu upam govoriti. Želel bi poudariti, da smo 40 let vložili v slovensko medicino in da se lahko pohvalimo z največjimi znanstvenimi dosežki. Prizadevali smo si biti dobri zdravniki, vendar zdaj ugotavljamo, da smo zanemarili duševno življenje in psihološki vpliv na človeško zdravje,« je priznal dr. Zmago Turk. Tudi psihiatrinja Zdenka Čebašek Travnik opaža, da zdravnike te stvari »neuradno« zelo zanimajo in da je pravzaprav velika škoda, da se študenti s temi metodami ne morejo seznaniti vsaj pri izbirnem predmetu.

Iz raziskave, ki jo je izdelal Bruno Sedevčič iz Združenja za integrativno medicino, je razvidno, da ljudje najbolj množično zahajajo k bioenergetikom. Sledijo homeopatija, akupunktura in zeliščarstvo. Vedno bolj priljubljena postaja tudi joga. Metoda alternativne medicine je 42 odstotkom vprašanih v celoti odpravila težave. Enak odstotek jih je odgovorilo, da jim je ta metoda zdravljenja samo delno pomagala, desetina pa jih je rekla, da se zdaj počuti bolje, vendar ni prepričana, če se temu res lahko zahvalijo samo alternativnemu zdravljenju. Samo slab odstotek vprašanih je dejalo, da jim alternativno zdravljenje ni pomagalo odpraviti težav. Zanimiva so bila tudi vprašanja o zaupanju. Na vprašanje, ali popolnoma in brez pomislekov zaupajo svojemu osebnemu zdravniku, jih je pritrdilno odgovorilo samo 16, 5 odstotka, medtem ko svojemu zdravilcu popolnoma zaupa 27,7 odstotka od 260 vprašanih anketirancev, ki so v povprečju stari nekaj čez štirideset let.