Pakistanski talibani so v minulih letih v svojem militantnem prizadevanju za uveljavitev islamske vladavine ubili na tisoče tamkajšnjih civilistov ter mnoge pripadnike varnostnih sil, a so se oblasti v Islamabadu po letošnjih majskih parlamentarnih volitvah odločile, da z njimi začnejo mirovne pogovore. Le dan pred napovedanim začetkom teh je ameriško brezpilotno letalo s »peklenskim ognjem«, kot poimenujejo njegove raketne izstrelke, v severnem Vaziristanu pokončalo vodjo pakistanskih talibanov Hakimulo Mehsuda, za katerega so ZDA že pred leti zapisale nagrado pet milijonov dolarjev. Pakistanski minister za informiranje Pervez Rašid je petkovo likvidacijo Mehsuda označil kot »strel v mirovne pogovore«, a dodal, da ne bodo dovolili, da bi ti zamrli, notranji minister Čaudri Nisar pa je bil še ostrejši, ko je napovedal, da bo pakistanska vlada zaradi tega »napada na mirovni proces« preučila vse vidike nadaljnjega sodelovanja z ZDA. Pakistansko zunanje ministrstvo je medtem že poklicalo na zagovor ameriškega veleposlanika v Islamabadu in protestiralo zaradi zadnjih napadov brezpilotnih letal. Včeraj naj bi se sestal tudi politični vrh države, a so srečanje brez posebne obrazložitve preložili. Vodil naj bi ga premier Navaz Šarif, njegov kabinet pa ni napovedal novega datuma sestanka.

Odnosi med Pakistanom in ZDA so bili v zadnjih letih že večkrat na preizkušnji, ne nazadnje tudi spomladi leta 2011, ko so pripadniki specialne enote Tjulnjev ubili Osamo bin Ladna v napadu na njegovo skrivališče v Abotabadu. Kršitev suverenosti z nenadnim vpadom ameriških vojakov je Islamabad pogoltnil podobno kot še nekatera druga nesoglasja zaradi svoje odvisnosti od ameriškega dotoka denarja in washingtonskega zavezništva, ki temelji na pragmatizmu obeh strani v nemirnem območju Srednjega vzhoda. Tudi tokrat so nekateri nasprotniki te odvisnosti znotraj vladajočih politikov zahtevali odločnejši odgovor samosvojemu zavezniku. V rokah nimajo kaj posebnega razen prekinitve oskrbovalnih poti prek Pakistana za ameriške vojake v Afganistanu, s čemer so v preteklosti že poskusili, a le za kakšen dan. Tudi tokrat je k oskrbi pozval Asad Kajser, predsedujoči regionalni skupščini v severnopakistanski provinci Kiber Pašzunkva, prek katere vodi ena izmed vojaških aort do mednarodnih sil v sosednji državi.

Trije voditelji pakistanskih talibanov, ki so bili pripravljeni za mirovna pogajanja z Islamabadom, so medtem sporočili, da se počutijo izdane in da jih pogajanja z oblastmi več ne zanimajo. Prek tiskovnega predstavnika pa so tudi napovedali maščevanje za Mehsudovo smrt, podobno pa so reagirale še druge militantne skupine, ki jih podpirajo. Gibanje Tehrik-e-Taliban Pakistan, ki ga je vodil Mehsud, je po še nepotrjenih navedbah za njegovega naslednika postavilo Kana Saida, s čimer pa naj ne bi bile zadovoljne nekatere talibanske frakcije, ki podpirajo druge kandidate, Med njimi je tudi Mula Fazlulah iz doline Svat, ki vodi militantno skupino, odgovorno za napad na Malalo Jusafzaj, borko za pravice deklet do izobraževanja in letošnjo dobitnico evropske nagrade Saharov. Said sicer velja za relativno zmernega talibana in bi po ocenah poznavalcev lahko začel mirovna pogajanja, čeprav njihova prihodnost ostaja nejasna.