»New York je najpomembnejše mesto na svetu: ne zgolj zaradi gospodarske moči, osupljive urbane podobe, dinamične in bogate kulture, temveč zato, ker naši deželi in vsemu svetu razkriva vedno nove poti. New York pa bo še močnejše in lepši, če bodo vsi njegovi prebivalci dobili enake možnosti za blaginjo,« je ob koncu strankarskih volitev dejal Bill de Blasio.

Kandidata, ki je v demokratskih primarijah prekosil vse druge tekmece, pred nekaj meseci ni poznal skoraj nihče. Ker pa so preostali demokratski kandidati – Christine Quinne, tiskovna predstavnica mestne uprave, Bill Thompson, finančni nadzornik New Yorka, in drugi – med kampanjo obljubljali zgolj kontinuiteto politike župana in milijarderja Michaela Bloomberga, je de Blasio v tekmi za župana videl možnost zase.

Brez konkurence med demokrati

Dvainpetdesetletni mestni odvetnik je v kampanjo vstopil s trditvijo, da v New Yorku obstajata dve mesti. »Na eni strani so bogataši, ki so se brez težav otresli recesije in danes živijo bolje kot kadar koli poprej, na drugi strani pa polovica Newyorčanov živi v revščini. V mestu ukinjajo javne bolnišnice, namesto njih pa gradijo luksuzne domove za bogataše. Pod pretvezo, da gre za varnost meščanov, policija v predmestjih uporablja metode, ki so zelo blizu rasni segregaciji,« je med kampanjo ponavljal de Blasio in opozarjal, da si vodilni položaj na svetu ne more privoščiti tveganj, s katerimi izgublja prestiž. Odziv mestnih prebivalcev je bil velik. De Blasio je z izredno široko in pisano koalicijo dobil 40 odstotkov glasov demokratov.

Za seboj je odločno pustil Thompsona in Quinnovo, ki sta bila na začetku volilne kampanje velika favorita. Povsem na repu, s komaj pet odstotki glasov pa je politično kariero končal Anthony Weiner. Škandalozni razkazovalec svoje spolnosti se je za župansko tekmo odločil šele spomladi. Zaradi bledosti programov preostalih kandidatov se je Weiner v hipu znašel na čelu kandidatov. Toda z razkritjem novih spolnih obscenosti, zaradi katerih je pred dvema letoma moral zapustiti kongres, je Weiner ponovno padel v nemilost. Tako je do takrat anonimni de Blasio dobil enkratno priložnost.

De Blasio je italijanskega rodu. Poročen je s Chirlane McCray, temnopolto pesnico, s katero ima dva otroka, Danteja in Chiaro. Mnogi opazovalci pripominjajo, da je tudi ta povsem osebni vidik očaral in prepričal volilce, da so stopili na stran sicer suhoparnega kandidata.

Bloomberg ni mogel biti tiho

Toda bolj kot liberalec po načinu življenja je de Blasio Newyorčane prepričal kot kandidat ljudstva, ki se zoperstavlja politiki, ki v zadnji instanci izraža interese najbogatejšega sloja v mestu. Ne glede na to, da Bloomberg mestu zapušča mnoge pridobitve (varnost v mestu, kolesarske steze, urejenost mestnih parkov in učinkovit javni prevoz), de Blasio ni pozabil omeniti županovih nepremičninskih interesov. Bloomberg je sicer obljubil, da ne bo podprl nobenega od kandidatov za njegov stolček, toda ni si mogel kaj, da de Blasia ne bi ošvrknil z rasistom.

De Blasijevem načrtu, da s povečanjem davkov premožnih slojev napolni proračun za izboljšanje javnega izobraževalnega sistema, bodo zagotovo nasprotovali David Koch in drugi milijarderji v mestu. Ti so že naznanili, da podpirajo Josepha Lotha, nekdanjega direktorja mestnega prometa, sicer pa kandidata republikancev, ki jih v mestu ni prav veliko. Toda kljub večini demokratskih volilcev opazovalci napovedujejo, da bo moral de Blasio, če hoče novembra zmagati, začeti uporabljati zmernejši jezik. Da bi prekinili dvajsetletno vladavino republikancev v mestu, pa si mora kandidat demokratov pridobiti tudi podporo Andrewa Cuoma, guvernerja države New York. Ta bo potrebna v naslednjih letih, ko se bodo tudi na Veliko jabolko zgrnile finančne težave, menijo opazovalci.