Testiranja na živalih, o čemer so poročali v znanstveni publikaciji Nature Neuroscience, so pokazala, da pričnejo kmalu po zaužitju tega mamila v možganih rasti nove strukture, povezane z učenjem in spominom.

Miši z največ spremembami v možganih so pokazale največjo željo po kokainu, znanstveniki pa so to opisali kot možgansko »odvisnost od učenja«.

Ekipa univerz Kalifornija, Berkeley in San Francisco je iskala miniaturne izrastke na možganih oziroma dendritične povezave, ki so velikega pomena pri oblikovanju spominov.

Prostor oziroma okolje, v katerem je bilo mamilo zaužito, je prav tako igralo pomembno vlogo pri razvoju odvisnosti.

Zaradi kokaina se oblikuje več novih spominov

Za vpogled v možgane miši so znanstveniki uporabili določeno vrsto laserske mikroskopije. Pokazalo se je, da se je več tovrstnih struktur razvilo, ko so mišim vbrizgali kokain, kot ko so jim vbrizgali placebo, kar kaže na to, da se je zaradi mamila oblikovalo več novih spominov.

Razliko so opazili približno dve uri po prvem odmerku mamila.

Raziskovalka Laura Wilbrecht, asistentka profesorjev psihologije in nevroznanosti pri univerzi Berkeley, je razložila: »Naši posnetki jasno kažejo, da kokain spodbuja hitro rast novih povezav, in več celic ko miši dobijo, več so se naučile o mamilu. To je možen mehanizem, kako uživanje mamil spodbuja vedenje, usmerjeno v iskanje mamila. Te spremembe zaradi mamila lahko razložijo, kako lahko mamilo dominira pri sprejemanju odločitev človeškega odvisnika.«