S tem velikim tokom prebeglih pa se s težavo spopadajo agencije ZN, kurdska regionalna vlada in nevladne organizacije, poroča britanski BBC. Razlogi za obsežen prebeg beguncev po navedbah ZN ni popolnoma jasen, a zabeležili so stopnjevanje spopadov med sirskimi Kurdi in islamističnimi skrajneži, ki se borijo proti sirskemu režimu predsednika Bašarja al Asada.

Eden največjih begov beguncev

Kurdi sicer predstavljajo približno deset odstotkov sirskega prebivalstva in živijo večinoma na severovzhodu države. Ko se je začel upor proti al Asadu, so tudi sami izvedli svojo vstajo. Njihovim območjem po lanskem umiku sirskih režimskih sil vladajo kurdski sveti in milice. V zadnjem času pa bijejo oster boj s pripadniki protivladne islamistične Fronte al Nusra.

Po podatkih UNHCR gre pri trenutnem begu beguncev za enega največjih, s katerimi se je morala agencija soočiti od začetka državljanske vojne v Siriji. Po poročanju BBC gre pri najnovejših beguncih za družine, ki so pobegnile s številnih območij severne Sirije.

V Iraku je sicer trenutno registriranih že približno 150.000 sirskih beguncev, skupno pa je od začetka nemirov v Siriji državo zapustilo okoli tri milijone Sircev.

V Damask prispeli inšpektorji ZN za kemično orožje

Inšpektorji Združenih narodov, ki so zadolženi, da ugotovijo, če je bilo v krvavi sirski državljanski vojni uporabljeno kemično orožje, so danes prispeli v Damask, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Njihova misija naj bi po navedbah ZN trajala dva tedna.

Pričetek misije so morali večkrat preložiti zaradi nesoglasij med ZN in režimom sirskega predsednika Bašarja al Asada glede obsega preiskave ZN o domnevni rabi kemičnega orožja. Sirska vlada je sicer v četrtek znova zatrdila, da ničesar ne skriva. Tako sirska vlada kot opozicijski oporniki drug drugega obtožujejo uporabe kemičnega orožja.

Misijo ZN vodi švedski orožarski strokovnjak Aake Sellstroem, njegova ekipa pa naj bi med drugim preiskala kraj Han al Asal blizu Alepa, kjer naj bi po trditvah sirske vlade uporniki 19. marca uporabili kemično orožje in ubili najmanj 26 ljudi, od tega 16 vojakov. Opozicija nasprotno trdi, da so napad izvedle režimske sile.

Preiskava domnevno v treh krajih

Han al Asal je trenutno pod nadzorom upornikov, kar poraja dvome v to, ali bo ekipa ZN mesto sploh dosegla. Sirska opozicija sicer zatrjuje, da bodo imeli inšpektorji popoln dostop do krajev, kjer je domnevno prišlo do uporabe kemičnega orožja.

Damask je k preiskavi ZN pozval že marca, a je obenem vztrajal, naj se ta osredotoči samo na Han al Asal. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je po drugi strani zahteval širši dostop in preiskavo tudi drugih prizorišč domnevne rabe orožja. Preiskovalci ZN bodo sicer preiskavo predvidoma izvedli še v dveh drugih krajih, a njunih imen zaenkrat niso razkrili.