Croatia Osiguranje, kot kaže, še ni opustila svojih načrtov s Savo Re in si še naprej prizadeva za pridobitev kontrolnega, 25-odstotnega deleža največje slovenske pozavarovalnice. Potem ko je z dokapitalizacijo svoje lastništvo v Savi Re povečala na osem odstotkov, je namreč v zadnjih tednih izplačala še nekatere večje lastnike in svoj delež povečala tik pod mejo desetih odstotkov. Med drugim so hrvaški zavarovalnici večje pakete delnic mimo borze in po neznanih cenah prodale celovška Zveza bank, Deželna banka Slovenije, Privredna banka Zagreb, NFD DZU ter Sklad obrtnikov in podjetnikov (SOP).

Raiffeisen kot parkirišče za Croatio?

Dejanski lastniški vpliv največje hrvaške zavarovalnice pa utegne biti še nekoliko večji. Po neuradnih informacijah naj bi namreč prav Croatia Osiguranje stala za skrivnostnim investitorjem, ki ima prek fiduciarnega računa pri hrvaški Raiffeisen banki v lasti 4,4-odstotni delež Save Re. Gre za delnice, ki so jih v dokapitalizaciji kupili tuji finančni skladi, ki pa so sodeč po spremembah v delniški knjigi del teh delnic že prodali naprej. Po dostopnih podatkih je Croatia Osiguranje doslej za nakupe delnic Save Re odštela že med 12 in 14 milijoni evrov, ob upoštevanju deleža na banki Raiffeisen pa že blizu 20 milijonov evrov. Spomnimo, da je hrvaška zavarovalnica pri nedavni dokapitalizaciji Save Re od Nove KBM in Abanke Vipe kupila njuna upravičenja za nakup novih delnic Save Re in tako skozi stranska vrata vstopila v lastništvo Save Re. V tretjem krogu dokapitalizacije, ki je bil namenjen institucionalnim investitorjem, je Croatia Osiguranje nato želela svoje lastništvo povečati na 25 odstotkov, vendar je uprava Save Re pod vodstvom Zvonka Ivanušiča izkoristila možnost diskrecijske pravice in ji ni dodelila niti ene delnice.

Naložba v delnice Save Re za Croatio osiguranje vsekakor ni le običajna finančna naložba, kar priznavajo tudi v hrvaški zavarovalnici. Naložbo v Savo Re namreč obravnavajo kot »strateško in finančno privlačno naložbo, ki je v skladu z njihovimi načrti in strateškimi opredelitvami postati vodilna regionalna zavarovalnica«. Prav ti načrti pa se hrvaški zavarovalnici vse bolj oddaljujejo, saj ji zaradi sprostitve trga avtomobilskih zavarovanj na Hrvaškem v naslednjih letih grozi večji padec premij in tržnega deleža.

S kontrolnim deležem bi blokirali privatizacijo

Tako ne preseneča, da naj bi si Hrvati prizadevali tudi za krepitev poslovnega sodelovanja s Savo Re in naj bi bili v zameno za pridobitev večjega lastniškega deleža pripravljeni na njo prenesti celo svojo celotno dejavnost pozavarovanja. Za to področje je znotraj hrvaške skupine zadolžena pozavarovalnica Croatia Lloyd, ki pa na letni ravni ustvari le med 40 in 50 milijoni evrov premij, večina njenega posla pa je odvisna prav od Croatie Osiguranje. S prodajo oziroma ukinitvijo Croatie Lloyd bi Croatia Osiguranje sprostila tudi pomemben del kapitala, ki ga ima vezanega v svoji pozavarovalnici, kar bi ji brez dvoma koristilo tudi pri načrtovanem naskoku na Savo Re.

Za hrvaško skupino bo v naslednjem obdobju ključno zlasti, ali ji bo uspelo priti do kontrolnega, 25-odstotnega lastniškega deleža Save Re, s katerim bi med drugim lahko blokirala vsakršne statutarne spremembe in vplivala na kasnejšo privatizacijo. Država, ki prek Slovenske odškodninske družbe, Modre zavarovalnice in Nove KBM obvladuje tretjino lastništva Save Re, je namreč že napovedala, da bo v roku treh let izstopila iz lastništva in skupaj z nekaterimi preostalimi lastniki prodala svoje delnice. Če bi torej Croatii Osiguranje uspelo pridobiti kontrolni paket delnic Save Re, še preden bi lastniki začeli prodajo pozavarovalnice, bi s tem dobila tudi pomembno strateško prednost, obenem pa bi se s tem manevrom znebila tudi večine konkurenčnih investitorjev.

Po uspešnem prevzemu Zavarovalnice Maribor in izvedeni dokapitalizaciji je Skupina Sava Re po višini sredstev in kapitala že dohitela Croatio Osiguranje in jo bo sodeč po dostopnih podatkih letos oziroma najkasneje prihodnje leto izrinila tudi z mesta druge največje zavarovalne skupine na Balkanu. V prvem letošnjem polletju so se sicer v Skupini Croatia Osiguranje soočali z okoli 3-odstotnim padcem premij, medtem ko se je čisti dobiček na medletni ravni znižal za več kot 70 odstotkov, na le slabe tri milijone evrov. To vsekakor niso dobri obeti za hrvaško vlado, ki je pred kratkim objavila razpis za prodajo najmanj 50-odstotnega deleža Croatie Osiguranje. Nezavezujoče ponudbe pričakujejo že do 20. septembra, po privatizaciji pa bi Hrvaška obdržala med 25 in 30 odstotki Croatie Osiguranje.

Štirimilijardni trg mika mnoge

Interes za nakup največje hrvaške zavarovalnice sta doslej že izrazili rovinjska skupina Adris Grupa ter poljska zavarovalnica PZU, ki si že vrsto let prizadeva prodreti na balkanski zavarovalniški trg in ki se je že večkrat neuspešno zanimala tudi za nakup Zavarovalnice Triglav. Investitor, ki bi mu uspelo kupiti večinski delež Croatie Osiguranje in nato prek te zavarovalnice prevzeti tudi Savo Re, bi dejansko postal najpomembnejši igralec na balkanskem zavarovalniškem trgu, saj bi združeni Sava Re in Croatia Osiguranje po višini pobranih premij celo prehiteli Skupino Zavarovalnica Triglav.

Celotni zavarovalniški trg držav nekdanje Jugoslavije se sicer ocenjuje na kar okoli štiri milijarde evrov. Od tega nekaj več kot dve milijardi evrov odpadeta na Slovenijo, okoli 900 milijonov evrov na Hrvaško, 600 milijonov evrov pa na Srbijo. Bosansko-hercegovski zavarovalniški trg ocenjujejo na 250 do 300 milijonov evrov, medtem ko skupne letne pobrane premije v Makedoniji, na Kosovu in v Črni gori znašajo okoli četrt milijarde evrov.