Čeprav je še pred meseci kazalo, da bo tovarna sadnih sokov Presad po uspešni sanaciji ostala pod okriljem Aktive Skupine in ne bo prišlo do izpodbijanja njenega prenosa na novega lastnika, se je zgodilo prav to. Branko Mavrič, stečajni upravitelj podjetja AB Holding, prejšnjega lastnika Presada, je namreč na sodišče vložil izpodbojno tožbo in dal Aktivi Skupini na voljo dve možnosti: plačilo nadomestila v višini 400.000 evrov ali vračilo Presada v stečajno maso.

Sporno naj bi bilo to, da Aktiva Skupina pod vodstvom Mihaela Strmljana decembra 2011 ob nakupu 100-odstotnega deleža v Presadu ni plačala niti evra, ampak je prišlo do kompenzacije terjatev do AB Holdinga v višini 196.000 evrov. Za primerjavo, tovarna sadnih sokov je leto pred tem ustvarila kar štiri milijone evrov prihodkov, 213.000 evrov dobička iz poslovanja (EBITDA) in 172.000 evrov čistega dobička. Obenem je upravljala premoženje v višini več kot milijon evrov in imela 323.000 evrov kapitala. AB Holding je bil sicer v lasti Aktive Skupine, vendar ima tudi vrsto manjših upnikov s skupno okoli četrt milijona evrov terjatev.

»Odločili smo se, da bomo izpodbijali posel,« je za Dnevnik potrdil Mavrič. Pri tem je imel glavno besedo upnik, ki je ob prazni stečajni masi AB Holdinga založil sredstva za sodni postopek. Za koga gre, Mavrič ni hotel razkriti, po vsej verjetnosti pa je to storila ena od nekdanjih direktoric hčerinske družbe AB Eng, ki ima priznanih za več kot 100.000 evrov terjatev do AB Holdinga. O pripravljenosti Aktive Skupine na dogovor glede plačila dodatnih sredstev ni želel ugibati. »Vložili smo tožbo. Glede na sodne počitnice pričakujemo, da se bo zadeva premaknila naprej šele jeseni,« je povedal. Sodeč po izjavah zdajšnjega direktorja Presada pa se nasprotna stran očitno ne bo kar tako uklonila.

»Kupnina je še previsoka glede na to, kakšno je bilo stanje družbe ob njenem nakupu,« je povedal Goran Brankovič, ki se je na vrh Presada preselil s položaja generalnega direktorja Slovenskih železnic. »Izpodbijanje prenosa je po mojem strokovnem prepričanju neupravičeno. Presad je imel negativni kapital in bi v roku enega meseca končal v stečaju, če ga ne bi rešil novi lastnik. Bivši lastniki se morajo sprijazniti s tem,« je dejal Brankovič.

Družba, pod katere okrilje sodita blagovni znamki Presad in Greda, je v lanskem letu povečala obseg prihodkov od prodaje za 20 odstotkov, na več kot tri milijone evrov. EBITDA je bil najvišji doslej in je znašal 334.000 evrov. Presad je ob tem ustvaril minimalni čisti dobiček.