Kot je za francosko tiskovno agencijo AFP zatrdil visok predstavnik Mugabejeve Zimbabvejske afriške narodne zveze - patriotske fronte (ZANU-PF), je njihova stranka zmagala na vseh ravneh.

Zatrdil je, da je 89-letni Mugabe močno porazil tekmeca Morgana Tsvangiraija, enako pa da je stranka »pometla« tudi s Tsvangirajevim Gibanjem za demokratične spremembe (MDC) v boju za poslanske sedeže.

Glasove sicer še vedno preštevajo in uradno ni še niti delnih rezultatov, ki bi lahko podpirali navedbe Mugabejeve stranke. Mugabe sicer Zimbabve vodi že 33 let, še v torek pa je zatrdil, da bo, če bo zmagal Tsvangirai, odstopil.

V Tsvangiraijevem taboru za zdaj še niso izrekali trditev glede rezultatov, so pa že med volitvami opozorili na številne nepravilnosti pri izvedbi sredinih volitev. Danes je obtožbe na račun izvedbe volitev ponovil tudi sam Tsvangirai, ki je dejal, da so bile volitve »velika farsa«.

»Gre za navidezne volitve, ki ne odražajo volje naroda. Po našem mnenju so te volitve nične,« je dejal Tsvangirai. »Slab način, na katerega so bile izvedene volitve, in posledična potrditev volilnih rezultatov bosta potisnila to državo v še resnejšo krizo,« je dodal.

V stranki MDC, ki je imela doslej večino v parlamentu, so že v sredo opozorili, da je prihajalo do manipulacij volilnega imenika, ki je bil objavljen šele tik pred volitvami. Na njem naj bi se številna imena podvajala, mnogo na njem navedenih volilnih upravičencev pa naj sploh ne bi obstajalo, številnih upravičencev pa na njem po drugi strani ni bilo.

Na tovrstne nepravilnosti so danes opozorili tudi domači opazovalci. Kot je pojasnil predstavnik nevladne Zimbabvejske mreže za podporo volitvam, Solomon Zwana, je »približno milijon volivcev ostalo brez volilne pravice«. Zato so volitve po njegovih ocenah »resno kompromitirane«.

Volitve je sicer opazovalo nekaj manj kot 7000 domačih in tujih opazovalcev in po prvih ocenah vodje opazovalne misije Afriške unije (AU), nekdanjega nigerijskega predsednika Oluseguna Obasanja, so potekale »mirno, urejeno, svobodno in pošteno«. Obasanjo je sicer te ocene sporočil že takoj po zaključku glasovanja v sredo, na končno oceno pa bo treba še počakati.

Tudi vodja državne volilne komisije Rita Makarau je v sredo zvečer pričakovano sporočila, da so bile volitve »svobodne in poštene«.

Za tokratne prve volitve po tistih leta 2008, ki jih je zasenčilo nasilje, je sicer vladalo veliko zanimanje, zato naj bi bila volilna udeležba visoka, je še poročala AFP. Tokrat o kakem hujšem nasilju niso poročali.