Potem ko je Javna agencija RS za varstvo konkurence (AVK) zavrnila prošnjo Dela za vnovično podaljšanje roka za prodajo 79,24-odstotnega deleža Večera, ki se tako izteče v sredo, so v družbi Delo danes za STA pojasnili, da bodo nadaljevali dogovarjanja s potencialnimi kupci z namenom, da pride do čimprejšnje prodaje deleža.

"Dokler ne bo dosežen dokončen dogovor o prodaji, števila in imena interesentov ne želimo razkrivati," je pojasnila direktorica marketinga Podbevšek Plemeniti. Trenutno sta po dostopnih informacijah v igri za nakup Večera avstrijska družba Styria in predstavniki zaposlenih na Večeru.

Na vprašanje, ali so pripravljeni v iskanju najboljše rešitve plačati tudi kazen ali se z AVK dogovarjajo glede kakšne prehodne rešitve, je poudarila, da je AVK državni organ, ki lahko ravna, kot mu nalaga zakon. "Kakšna bo odločitev AVK, pa ne moremo napovedovati oziroma ugibati. Glede na to, da AVK zavezuje delovanje po črki zakona, ne moremo pričakovati dogovarjanja o prehodnih rešitvah," pravijo na Delu.

Povedala je še, da si družba Delo nenehno prizadeva izpolniti obveznosti iz odločbe. "Nenazadnje je že dvakrat sklenila pogodbo o odsvojitvi delnic Večera, vendar pa žal v obeh primerih do zaključka transakcije ni prišlo iz razlogov, na katere družba Delo ni imela vpliva."

Pri Večeru še vedno upajo na ugoden razplet

Možnosti sankcioniranja ni želela komentirati. Na vprašanje, ali so pripravljeni v nastalih razmerah tudi spustiti ceno, pa je zatrdila, da cena "odraža skupek vseh relevantnih aktualnih okoliščin".

Zgodba o prodaji Večera se vleče že nekaj let. Delo je svoj lastniški delež v mariborskem Večeru na 79,24 odstotka povečalo novembra 2008, Urad za varstvo konkurence, zdajšnja AVK, pa je Delu septembra 2009 naložil, da mora zaradi presežne koncentracije na področju časopisnega in oglasnega trga v letu dni odprodati vsaj 75-odstotni delež v Večeru.

Zaposleni na Večeru po besedah predsednika tamkajšnjega aktiva novinarjev Aleša Kocjana težko komentirajo odločitev AVK za nepodaljšanje roka za prodajo Večera, saj ne poznajo podrobnosti odločbe. "Lahko pa vnovič opozorimo, da je bil v minulem času izražen interes za nakup, in to celo s strani zaposlenih, torej ustvarjalcev Večera."

Povedal je, da še vedno upajo na ugoden razplet nastale situacije, saj so resen interesent brez slabih in špekulativnih namenov.

"Seveda še naši postopki niso tako daleč, da bi lahko nemudoma izvedli notranji odkup, kakor to zahteva AVK, lahko pa nam družba Delo gre naproti z ugodno ceno in zavedanjem, da imamo jasno vizijo o vlogi Večera v slovenskem medijskem prostoru, z željo po ohranitvi neodvisnega medija s sedežem v pomembnem središču severovzhodne Slovenije ter s tem nadalje krepiti hrbtenico javnega mnenja ter demokratičnih standardov v severovzhodni regiji in širše," je dejal Kocjan.