Ohranitev najvišje bonitetne ocene Nemčije je po navedbah S&P odraz sodobnega, zelo raznolikega in konkurenčnega gospodarstva ter dokazane sposobnosti države, da vodi preudarno javnofinančno politiko in obvladuje izdatke.

V agenciji tudi verjamejo, da je nemško gospodarstvo v minuli finančni in gospodarski krizi pokazalo sposobnost, da dobro prenese velike šoke.

V S&P sicer opozarjajo, da bo Nemčija zaradi neugodnega okolja v območju evra in šibkejšega globalnega povpraševanja zabeležila le 0,4-odstotno rast bruto domačega proizvoda (BDP). Kljub temu pa ocenjujejo, da bo na srednji rok (do leta 2016) ohranila vzdržno rast BDP na prebivalca v višini okoli enega odstotka.

Domača poraba se bo sicer povečevala, a tudi zaradi nadaljevanja restriktivne fiskalne politike ne zelo hitro, menijo v S&P. V luči težav nekaterih največjih nemških trgovinskih partneric pa v agenciji pričakujejo nekoliko šibkejše zunanje povpraševanje, tako da naj bi se zunanjetrgovinski presežek v naslednjih letih nekoliko znižal.

Nemška gospodarska rast temelji na izvozu in investicijah ter na relativni konkurenčnosti v primerjavi z drugimi evropskimi državami, ki so rezultat preteklih strukturnih reform in gospodarskega prestrukturiranja. Tako gospodarstvo kot država ob tem za razliko od številnih drugih članic EU nista prezadolžena.

V prihodnjih letih v S&P pričakujejo bolj ali manj uravnotežene nemške javne finance, Nemčija pa naj bi bila ena tistih redkih držav, ki ji bo uspelo slediti ustavnemu fiskalnemu pravilu. Javni dolg naj bi se s trenutnih 78 odstotkov do leta 2016 znižal na 73 odstotkov BDP.

Nemčija je ob tem res najbolj izpostavljena v okviru reševalnih mehanizmov za območje evra, a tudi v najbolj črnem kriznem scenariju nemške obveznosti po oceni S&P ne bi smele preseči devet odstotkov BDP. Ob tem reševanje razmer v območju evra tudi prispeva k nemški finančni stabilnosti, še dodajajo v agenciji.

V tej luči S&P ohranja tudi stabilne obete za nemško oceno.

Irska v precejšnjih težavah

V precej večjih težavah kot Nemčija pa je Irska. A v S&P so danes vseeno izboljšali obete za bonitetno oceno te skrajno zahodne članice območja evra iz negativnih v stabilne. Ocena Irske je sicer pri BBB+, kar je dve stopnji nad območjem špekulativne naložbe.

V agenciji namreč menijo, da bo dosledno izvajanje varčevalnih ukrepov, ki naj bi ga spremljala prodaja premoženja iz t.i. slabe banke NAMA, pripeljalo do hitrejšega znižanja javnega dolga od prvotnih pričakovanj. Z letošnjih 122 odstotkov BDP naj bi tako dolg do 2016 upadel na 116 odstotkov BDP.

V S&P ocenjujejo, da bo rast letos in prihodnje leto šibka, a irsko gospodarstvo naj bi kljub vnovičnemu padcu v recesijo kazalo znake stabilizacije. Brezposelnost je tako začela upadati, izboljšale pa naj bi se tudi razmere na nepremičninskem trgu. Težavo še naprej predstavlja močno oslabljeni bančni sektor, ki je še vedno zelo previden pri posojanju gospodarstvu.

Irsko gospodarstvo je močno odvisno od izvoza in tujih neposrednih naložb številnih multinacionalk, zato je njegovo okrevanje odvisno od ugodnega zunanjega okolja, še poudarjajo v S&P, kjer pa menijo, da ima država zaradi svoje odprtosti, prožnosti in ugodnih demografskih gibanj dober potencial za nadaljnji razvoj.