Medtem ko je Diners Club Slovenija sredi maja ostal brez licence tudi zaradi posojanja sredstev drugim družbam iz kroga Tomaža Lovšeta, je slednjemu očitno uspelo dobiti novo posojilo. Tega mu je v višini 1,35 milijona evrov odobrila Factor banka. Ker je glavnina Lovšetovega premoženja (vila na Floridi) pod hipoteko, ga je banka zavarovala z njegovim lastniškim deležem v močno zadolženem podjetju T. F. Lovše. To se ukvarja z oddajanjem plovil, že zadnjih pet let pa posluje z izgubo. Letos podjetju zapade za skoraj pet milijonov kratkoročnih posojil, kar je skoraj petkrat več od vsote vseh lanskih prihodkov, opozoriti pa velja, da je Lovše dobil posojilo prav v času, ko je začel prodajati del premoženja, med drugim tudi luksuzno jahto. Lovše mora denar banki vrniti do konca letošnjega leta.

Dokumentacija, povezana s posojilom, razkriva tudi, da je nekoč eden najbogatejših Slovencev očitno zamenjal tudi naslov stalnega prebivališča. Kot je znano, je Lovše zadnjih nekaj let uradno prebival v Monaku, kjer naj bi v eni od stavb najemal stanovanje. To mu je omogočalo, da v Sloveniji uveljavlja status davčnega nerezidenta, s čimer se je izognil plačevanju dohodnine. Iz javnega sodnega registra pa je zdaj mogoče razbrati, da je Lovše po novem prijavljen v Zagrebu, torej precej bliže Sloveniji, kjer opravlja večino poslovnih aktivnosti. Natančneje, v hiši v lasti svojega svaka Dariana Tunjića, ki leži le dva kilometra od dvorca pod Sljemenom, luksuznega domovanja lastnika Agrokorja Ivice Todorića, ki mu je vrata v Slovenijo pomagal odpirati tudi Lovše.

Čeprav Lovšetovo stalno prebivališče na Hrvaškem dokazujejo podatki iz uradnega registra, sam vztraja, da ni tako. »Podatek ni točen. Bil sem prijavljen na Hrvaškem, ampak še v času, ko sem bil lastnik hrvaškega Dinersa. Od aprila 2007 nisem več prijavljen tam,« je povedal in hkrati zagotovil, da ni rezident Hrvaške. »Na mojem potnem listu in osebni izkaznici to ne piše,« je dejal Lovše, ki ima po lastnih besedah v Sloveniji le začasni naslov.

Podatek o stalnem prebivališču Tomaža F. Lovšeta ni pomemben zgolj za njegove upnike ali nove lastnike Dinersa, ki bi od Lovšeta želeli izterjati morebitna jamstva, ampak tudi za Davčno upravo (Durs).

Spomnimo, Lovše v Sloveniji že vrsto let ne plačuje dohodnine, saj ima status davčnega nerezidenta. Tega so mu na Dursu odobrili, čeprav je Lovše glavnino svojih ekonomskih in drugih dejavnosti (vodenje Dinersa, Smučarske zveze in Ameriške gospodarske zbornice, svetovanje finančnim ministrom) opravljal v Sloveniji. Dejstvo, da ima zdaj stalno prebivališče v Zagrebu, vsega nekaj kilometrov od meje s Slovenijo, bi lahko Durs morebiti spodbudilo, da bi znova preučil Lovšetov status in preveril, ali poslovnež v Sloveniji res letno preživi največ 183 dni, kar je pogoj za pridobitev statusa davčnega nerezidenta. Sodeč iz splošnih pojasnil odgovornih na Dursu, se bo to zgodilo najkasneje ob naslednji odmeri davka.

Državni davčni organ je sicer že pred leti pregledal poslovanje podjetja T. F. Lovše, pri čemer naj bi družbi odmeril plačilo dodatnih davčnih obveznosti. »Vsa moja podjetja je Durs večkrat pregledal, tudi Diners. Vsako drugo leto smo morali kaj doplačati,« nam je povedal, a v isti sapi dodal, da nimajo nobenih neporavnanih davčnih obveznosti.

Čeprav je Lovše včeraj kategorično zanikal, da bi zapustil Monako, velja opozoriti, da sodni register po zakonu med družbeniki podjetij striktno navaja naslov stalnega prebivališča. Če temu ni bilo tako, bi se Lovše lahko znašel v težavah. Zakon o sodnem registru namreč določa, da je vpis, opravljen na podlagi lažne listine ali neresničnih podatkov, lahko ničen, kar se ugotovi s tožbo.

Pogodbo o zavarovanju 1,35 milijona evrov visoke denarne terjatve sta Lovše in Factor banka overila tudi pri notarju Miru Košaku. To posledično pomeni, da mu je moral Lovše pokazati osebni dokument, na katerem je naslov stalnega prebivališča. Da se stranke pred notarjem identificirajo s potnim listom ali osebno izkaznico, nam je včeraj potrdilo tudi več sogovornikov iz notarskih in odvetniških vrst. »V skrajnem primeru, torej če obstajajo kakršni koli sumi, se ta podatek preveri na upravni enoti,« nam je dejal eden od notarjev, ki je želel ostati neimenovan.

Do vpisa hipoteke na Lovšetovem stoodstotnem lastniškem deležu v podjetju T. F. Lovše je sicer prišlo 21. junija, le dan po tistem, ko je postalo jasno, da bo moral Lovše lastništvo Dinersove franšize za Slovenijo prepustiti avstrijski Erste Bank. Včeraj se je tudi iztekel rok, do katerega bi morali trgovci dobiti odgovor na vprašanje, kdo bo pokril Dinersove oziroma Lovšetove dolgove in na kakšen način. Po besedah Mariče Lah iz Trgovinske zbornice Slovenije (TZS) je franšizodajalec Diners Club International prevzel obveznosti do trgovcev in jim bo v kratkem poslal nove enoletne pogodbe, s katerimi se bodo morali trgovci odpovedati zamudnim obrestim. Takoj po podpisu bodo dobili denar. O tožbi zoper pravne in fizične osebe, med drugim proti Lovšetu, na TZS še premišljujejo. Če bo večina trgovcev podpisala novo pogodbo, bo pristop TZS do ugotavljanja pravne odgovornosti za nastale težave verjetno milejši.