Hrvate in Slovence povezuje dolga skupna zgodovina, med katero so se stkale številne vezi med politiki, umetniki, gospodarstveniki, kot tudi prijateljstva med državljani obeh držav. Redki narodi v Evropi se lahko pohvalijo s tako prepleteno zgodovino, katere glavna značilnost je bilo medsebojno sodelovanje, in ne konflikti med narodoma.

Skupno življenje v večdržavni skupnosti je skozi stoletja navajalo naše narode na sodelovanje, skupen boj za boljši položaj lastnega naroda, za ohranjanje jezika in kulture. Zato ne preseneča, da smo se Hrvati kot Slovenci na isti dan, in sicer pred 22 leti, odločili za neodvisnost. Na isti dan smo namreč sprejeli zgodovinsko odločitev o ustanovitvi neodvisne in samostojne države.

Čeprav so bila v zadnjih letih nekatera odprta vprašanja med našima državama, vprašanja, ki so bila posledica razpada nekdanje skupne države, pogosto v središču pozornosti in so obremenjevala naše odnose, sta vladi pokazali pripravljenost ter sposobnost, da se lahko pogovarjata in dogovorita o reševanju političnih problemov, tako da bosta obe zadovoljni. Lahko z zadovoljstvom ugotovimo, da so največji problemi za nami, pred nami pa je skupna prihodnost v Evropski uniji.

Verjamem, da se bodo prijateljski in sosedski odnosi med državama okrepili z vstopom Hrvaške v Evropsko unijo. Naše skupno članstvo bo dodatna motivacija za nadaljnji razvoj naših odnosov in sodelovanje pri prevladovanju krize v Evropski uniji ter oblikovanje njene prihodnosti. O tem sva že s predsednikom Pahorjem govorila s študenti zagrebške univerze med uradnim obiskom predsednika Pahorja na Hrvaškem, med obiskom, ki je potekal prav na praznik dneva Evrope. Prav tako sem vesel, da se bo predsednik Slovenije udeležil proslave ob vstopu Hrvaške v Evropsko unijo 30. junija letos in delovnega zajtrka, ki bo organiziran naslednje jutro za vse predsednike naše regije.

Eden od naših skupnih strateških ciljev je zagotovo pomoč vsem državam v naši regiji na njihovi evro-atlantski poti. Skupna evropska prihodnost je namreč zagotovilo za mir in stabilnost tako regije kot tudi celotne Evrope. Stara celina Evropa vsekakor ni popolna brez vseh držav jugovzhodne Evrope.

Menim, da bodo odnosi med našima sosednjima državama odlični, močni in partnerski. Za takšne odnose imamo močno oporo v dobrososedskih odnosih med našimi državljani. Še naprej bo veliko število Slovenk in Slovencev počitnikovalo na naši obali, prav tako pa bo veliko število Hrvatic in Hrvatov smučalo na slovenskih smučiščih. Bolj pogosto se bomo tudi odpravili v Ljubljano ali Maribor ter v Zagreb ali na Reko, in sicer na ogled gledališke predstave, na tekmo oziroma športno prireditev ali preprosto na zabavo.

Vsem slovenskim in hrvaškim državljanom ter državljankam čestitam ob dnevu državnosti naših lepih dežel!