Junija 1986 je izšla pesem Dama v rdečem (The Lady in Red) britanskega pevca irskega rodu Chrisa De Burgha. Pesem je postala velik hit in pristala na najvišjem mestu glasbenih lestvic v Kanadi, Veliki Britaniji, Belgiji, na Irskem in Norveškem. De Burgh je dejal, da je pesem navdihnil spomin na trenutek, ko je prvič zagledal svojo ženo Diane in želel zavreči obsodbe, da se večina moških ne spominja, kaj so imele oblečene njihove žene, ko so se prvič srečali.

Tudi rdeča majica je privlačna

Po nekaterih znanstvenih raziskavah to, da De Burgh ni mogel spregledati in pozabiti rdeče obleke svoje žene, niti ni tako presenetljivo in posebno. Ugotovili so namreč, da so ženske, oblečene v rdeče, bolj privlačne za moške, saj naj bi rdeča barva oddajala signale, da so bolj dostopne in pripravljene za interakcijo z njimi kot ženske, ki so odete v manj mikavne odtenke.

Privlačnost rdeče pravzaprav ni nič novega. Ženske si lica in ustnice barvajo v rdeče že skoraj dvanajst tisoč let. Ameriški socialni psiholog Adam Panza z Univerze v Rochesterju, ki je skupaj s kolegi iz Innsbrucka vodil raziskave v zvezi z rdečo barvo in človeško dovzetnostjo zanjo, je naredil praktični eksperiment na petindvajsetih različnih moških. Pokazal jim je sliko iste ženske, enkrat oblečene v belo in drugič v rdečo majico. Večini se je zdela ženska v rdečem bolj privlačna in bi jo raje ogovorili. Panza meni, da naj bi priljubljenost rdeče barve izhajala iz evolucijske preteklosti, saj se tudi nekaterim živalskim samičkam, na primer pri šimpanzih in pavijanih, koža obarva z rdečimi lisami, kadar so pripravljene na parjenje. Podoben učinek naj bi rdeča barva sprožila tudi pri moških. Znanstvenik pri tem dodaja, da to ne velja samo za »atraktivne« rdeče obleke. Isto reakcijo naj bi sprožila tudi navadna rdeča kratka majica, ki naj bi zaradi barve povzročila, da ženska, ki jo nosi, izstopa bolj od njenih prijateljic v beli. Pri tem ne gre pozabiti na rdeče spodnje perilo, ki zbuja v prvi vrsti konotacijo zapeljivosti in pregrešnosti.

Bolj dostopna, manj strašljiva

Rdečim oblekam na ženskah torej pripisujejo misteriozno moč, ki naj bi moškim zmešala možgane, zato ni čudno, da so v mnogih hollywoodskih filmih fatalke odete v svilene rdeče obleke. Spomnimo se Nea (Keanu Reeves), ki se je v enem od prizorov v filmu Matrica (1999) po tistem, ko mu je nasproti prišla ženska v elegantni rdeči obleki, zmedel in padel v zasedo. Ali Židinje Shosanne (igra jo Melanie Laurent) iz Tarantinovega filma Neslavne barabe, ki se na filmski premieri pojavi v oprijeti rdeči obleki in se razgleduje po polni dvorani nacistov, pripravljena na maščevanje.

Po kitajski mitologiji se bo ženska, ki je umrla v rdeči obleki (ali v njej naredila samomor), vrnila nazaj na zemljo in preganjala tiste, ki so ji storili krivico – kar je privedlo do tega, da so ženske v rdečem postale priljubljen lik v azijskih grozljivkah. V indijski filmski industriji pa rdečo barvo bolj povezujejo s poroko in ljubeznijo kot s samo seksualnostjo. Ženske v rdečem so med moškimi torej priljubljene zato, ker simbolizirajo privlačnost in oddajajo signal o dostopnosti, ki ga mnogi moški očitno potrebujejo, da se ne ustrašijo zavrnitve.