Dobro leto dni po tem, ko je iz uprave Nove kreditne banke Maribor (NKBM) odšel njen dolgoletni prvi mož Matjaž Kovačič, je v težavah tudi mariborska finančna družba Finea v lasti Kovačičevega sorodnika Miklavža Borca.

Družba za faktoring in finančne storitve, ki je bila pred leti zaradi poslov s Kovačičevo NKBM tudi na »tapeti« nadzornikov banke, ima namreč od začetka maja blokirane vse transakcijske račune. Neuradno naj bi potrpljenje s Fineo, ki ji samo letos zapade za skoraj osem milijonov evrov posojil, izgubili tudi v bankah z NKBM na čelu. Informacij, da naj bi slednja že začela postopke unovčevanja zavarovanj na svojih posojilih, nam včeraj uradno ni uspelo preveriti. Mariborska banka je sicer še junija lani, ko je bil na njenem čelu že Aleš Hauc, Finei odobrila 2,8-milijonsko posojilo, ki je zapadlo avgusta, zavarovala pa ga je s petodstotnim lastniškim deležem, ki ga ima družba v KBM Infondu, svojimi poslovnimi prostori in terjatvami.

Pred upniki »rešil« dolgoletnega partnerja NKBM

V Finei, ki jo od aprila lani vodi Aleksandra Vaupotič, nam na naša vprašanja, med drugim tudi, ali nameravajo razglasiti insolventnost, v dveh dneh niso odgovorili. Družba je imela na zadnji dan lanskega leta ob več kot 15 milijonih evrov kratkoročnih obveznosti le še za 2,6 milijona evrov kapitala. To je dobrih šestih milijonov evrov manj kot leta 2011, pri čemer največji del kapitala predstavljajo 1,6 milijona evrov vredni presežki od prevrednotenja. Lani je Finea ob 1,4 milijona evrov prihodkov od prodaje ustvarila kar 1,6 milijona evrov izgube iz poslovanja, njena skupna izguba pa je presegala deset milijonov evrov.

Družba je pri tem opravila za skoraj devet milijonov evrov slabitev, predvsem med kratkoročnimi finančnimi naložbami, v katere je še leta 2011 knjižila tudi kratkoročna posojila Finei holding Beograd ter družbam MBI, Planet kuhinj in MAB transport, ki so v stečaju. A vse kaže, da je Miklavžu Borcu pred morebitnim nadaljnjimi težavami v Finei in upniki uspelo »rešiti« podjetje Zrcalo, ki je za NKBM vrsto let opravljalo storitve, povezane s spletnim bančništvom. Tega je v začetku tedna Finea prodala Borcu, sicer lastniku mreže več drugih podjetij v Sloveniji in Srbiji. Ob tem velja poudariti, da je Zrcalo nezadolženo podjetje, ki je lani ustvarilo 186.000 evrov prihodkov, kar je skoraj štirikrat več kot leta 2011.

Finea in stečaji

Novica o težavah poslovnega sistema Finea je pomembna tudi zaradi njene, po oceni nekaterih celo sporne vloge pri nekaterih stečajih v zadnjih letih. Samo lani sta v javnost prišla dva primera: logistično podjetje Vigitrans iz Žalca in družba Planet kuhinj.

Pri obeh naj bi v zadnjih mesecih obstoja pomembno vlogo odigrala Finea. Z njo je Vigitrans že leta 2010 sklenil pogodbo o faktoringu, ki pa je podjetje po zatrjevanju nekdanjega lastnika Milana Vignjevića pahnila še v večje težave. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi Finea zadrževala denar na računu, namenjen poplačilu dobaviteljev in voznikov, izstavljala visoke fakture za svetovanje in v dveh letih celo za nekajkrat povečala izpostavljenost podjetja do Hypo Leasinga, ki je podjetje z zasegom vozil dokončno pahnil v propad.

Lani pa je prebivalce severovzhodne Slovenije razburil tudi propad družbe Planet kuhinj. Borec je takrat zavrnil trditve o soodgovornosti za stečaj, v katerem so ostali »ujeti« tudi predujmni kupcev. Razlagal je, da Finea podjetju, ki je delovalo v njenih prostorih, ni zgolj finančno pomagala, ampak je zanj vodila tudi računovodstvo. Pri tem pa ni zanikal, da sta bila Finea in Planet kuhinj več let tesno poslovno povezana.