Sodna preiskava okoliščin smrti nekdanjega ruskega vohuna Aleksandra Litvinenka je tik pred propadom, potem ko je sodnik Robert Owen v petek izločil dokaze o domnevni vlogi Kremlja pri njegovi zastrupitvi. Litvinenkova vdova Marina je izrazila prepričanje, da so britanske oblasti proces spodkopale, da bi ohranile dobre odnose z Rusijo.

Britanska vlada je konec februarja na sodišču zahtevala, da v napovedani preiskavi o umoru ruskega oporečnika Aleksandra Litvinenka nekatere informacije ostanejo tajne. Britanski zunanji minister William Hague je v pisni zahtevi, vloženi na sodišče, zatrdil, da bi razkritje dokumentov »resno ogrozilo javni interes«.

Iskanje druge možnosti

Sodnik Owen je včeraj dodatno pojasnil, da se delno strinja s podano zahtevo. A razsojanje o vlogi Rusije brez ustrezne materialne podlage bi lahko pomenilo »potencialno zavajajočo in nepravično« razsodbo, je poročal britanski BBC.

Kot eno od možnosti je sodnik izpostavil opustitev sodne in uvedbo javne preiskave, v okviru katere bi bilo mogoče določene dokaze obravnavati tajno. O tem se sodnik še posvetuje z vpletenimi stranmi, tudi z Litvinenkovo vdovo in sinom. Marina je poudarila, da gre za »zelo žalosten dan za pravico v Veliki Britaniji«. Prepričana je, da je namen petkove odločitve »zavarovati odgovorne, ki so naročili umor britanskega državljana na ulicah Londona«, in omogočiti ruski vladi, da se skrije za zahtevo po tajnosti, ki jo je podal Hague, ki ga podpira tudi britanski premier David Cameron. »Vsi, ki jim je do razkritja resnice, bodo šokirani in užaloščeni, da je bil sprejet politični dogovor med dvema vladama, s katerim skušajo preprečiti, da bi resnica prišla na dan,« še navaja vdova.

Sramotna izdaja sodelavca

Nekdanja pripadnica tajne agencije MI5, ki so ji po odhodu dovolili, da razkrije nekatera ozadja svojega delovanja, Annie Machon je ogorčeno dejala, da je britanski pristop do zaščite svojih ljudi (Litvinenko je delal za MI6) navadna polomija in kršenje univerzalne deklaracije o človekovih pravicah, saj onemogoča natančno in pošteno preiskavo vzroka smrti kot tudi ugotavljanje krivca ter njegovo kaznovanje. Rusija se na novico še ni odzvala.

Litvinenko, nekdanji agent ruske KGB, kasneje pa kritik Kremlja z azilom na Otoku, je umrl novembra 2006 v bolnišnici v Londonu zaradi zastrupitve z redkim radioaktivnim izotopom polonijem 210. Podtaknila naj bi mu ga ruska agenta v čaj, ki so ga skupaj pili v nekem londonskem pubu. Na smrtni postelji je Litvinenko dejal, da za njegovo zastrupitvijo stoji sam ruski predsednik Vladimir Putin.

Britanska policija je sicer za umor Litvinenka, ki je tedaj skupaj z dvema španskima tajnima agentoma delal za MI6, osumila nekdanjega agenta ruske obveščevalne službe FSB Andreja Lugovoja in Dmitrija Kovtuna, vendar ju Moskva ne želi izročiti. sz