»Ladja se je potopila, orkester igra dalje, mi pa hočemo tukaj plesati,« je pred včerajšnjim izrednim volilnim kongresom Liberalne demokracije Slovenije (LDS) ugotovil eden od članov sveta LDS, ki so se na seji sestali dve uri pred začetkom kongresa, a liste kandidatov za predsedniško in štiri podpredsedniška mesta niso mogli potrditi, saj je bila povsem prazna.

Tretji predsednik v dveh letih

Napolnila se je šele na začetku kongresa, ko so Sivi panterji LDS dolgoletnega poslanca in aktualnega predsednika sveta LDS Toneta Anderliča nagovorili, naj vendarle sprejme kandidaturo za vodenje stranke do naslednjega rednega kongresa (do maja 2015). »Če tega ne bi storil, bi morala LDS takoj ugasniti luči,« nam je ob tem dejal Anderlič.

LDS je imela včeraj že tretji volilni kongres v dveh letih, od tega drugega izrednega. Maja 2011 so za predsednico v drugo izvolili Katarino Kresal, vendar je decembra istega leta odstopila, ker se stranka na državnozborskih volitvah ni prebila v državni zbor. Parlamentarna stranka je bila vse od leta 1992 in je imela v najboljših časih kar 34 poslancev ter več kot 36-odstotno podporo volilcev, na zadnjih volitvah pa je zbrala piškavih 1,48 odstotka glasov.

Kresalovo je na predsedniškem mestu marca lani nasledil Iztok Podbregar, ki pa je že čez tri mesece rekel: Ne grem se več. Za vodenje stranke je pooblastil eno od podpredsednic – Sonjo Kralj Bervar, a je februarja letos v svežnju s preostalo podpredsedniško ekipo (Božidarjem Flajšmanom, Zmagom Zadnikom in Saro Karba) nepreklicno odstopila s položaja. Pojasnila nam je, da zato, ker jim sveta stranke ni uspelo prepričati, da LDS potrebuje notranje preoblikovanje in da mora sodelovati s strankami in gibanji, ki imajo sodobna programska izhodišča. Temu predlogu je najostreje nasprotoval evropski poslanec LDS Jelko Kacin, zato toliko bolj preseneča njegov miselni preobrat v včerajšnjem videonagovoru kongresnikom, ko se je med drugim vprašal: »Smo vredni zaupanja in ponovnega vstopa v državni zbor ali se obnašamo kot izgubljeni kritizer vseh in vsakogar, kot sta bila to nekoč cinična ostarela gospoda v tisti loži nad odrom Muppet showa? Zmoremo to sami ali v povezavi z drugimi, in če, s kom?«

Kaj pa blišč?

Kongresi LDS so bili nekoč demonstracija blišča in zbirališče uglednih Slovencev. Še pred dvema letoma so prišli v ljubljansko unionsko dvorano estradniki (Rade Šerbedžija), gospodarstveniki (Matjaž Gantar, KD Group), piarjevci (Franci Zavrl, Pristop)... Kaj pa včeraj? Na njem ni bilo nobenega od dosedanjih predsednikov, prišla je le peščica nekdanjih poslancev LDS (Lidija Majnik, Aleš Gulič, Milan Gumzar, Mitja Slavinec, Geza Džuban), kongres pa je spominjal na občni zbor krajevne skupnosti, na katerem so le za las (po naknadnih klicih in prošnjah, naj vendarle pridejo) zagotovili sklepčnost.

Od 200 delegatov sta bila v dvorani zgolj 102 (pred dvema letoma je bilo blizu 350 kongresnikov), kar je okoli deset odstotkov vsega članstva LDS. Tone Anderlič je dobil 86 glasov, šest delegatov je njegovemu imenovanju nasprotovalo, novi podpredsednici sta postali Tadeja Drenovec in Debora Burić, nova podpredsednika pa Anton Preskar in Milan Razdevšek.