Ali so Cimosovi nadzorniki pod vodstvom Vojka Antončiča včeraj izbrali novega predsednika uprave, včeraj do konca redakcije ni bilo znano. Pred začetkom maratonske seje nadzornega sveta so iz več virov prihajale napovedi, da niti nekdanji član uprave Agencije za upravljanje kapitalskih naložb (AUKN) Marko Golob niti predsednik nadzornega sveta Nove Kreditne banke Maribor Peter Kukovica pri nadzornikih ne bosta dobila zadostne podpore za vodenje družbe.

Zato je bilo možnih več scenarijev. Po enem bi novega predsednika uprave iskali še naprej, po drugem bi začasni predsednik uprave Jerko Bartolič, ki se je dolga leta kalil v koprski družbi, dobil polni mandat, po tretjem pa bi eden od članov nadzornega sveta prevzel vodenje družbe.

Na dnevnem redu seje nadzornega sveta je bilo več pomembnih točk. Poleg letnega poročila za poslovanje v minulem letu so nadzorniki obravnavali tudi možnosti vložitve odškodninske tožbe proti nekdanjemu dolgoletnemu predsedniku uprave Francu Krašovcu, in sicer zaradi financiranja rokometnega kluba Cimos v višini 10 milijonov evrov in odobritve posojila Skupini Viator&Vektor (V&V) v stečaju v višini štiri milijone evrov. V Dnevniku smo razkrili, da je Cimos izdatno financiral rokometni klub Cimos Koper. Na podlagi pridobljenega pravnega mnenja bi Cimos v tej zadevi odškodninsko tožbo lahko dobil. Posojila rokometnemu klubu je Cimos stalno podaljševal, pri čemer je bilo zadnje podaljšano že po izteku roka za njegovo vračilo, smo izvedeli neuradno. Pri tem se zastavlja vprašanje, ali je družba sploh kdaj nameravala izterjati posojilo. Po drugi strani odškodninsko odgovornost Krašovca glede odobritve vprašljivega posojila V&V še ni mogoče utemeljiti. Ker stečaj V &V, v katerega je Cimos prijavil terjatev, še ni končan, ni znano, kolikšna škoda je Cimosu sploh nastala. Teoretično bi namreč lahko družba prejela poplačano celotno terjatev.

Šokantnim novicam, ki prihajajo na dan v zadnjih dnevih o Cimosu, pa ni videti konca. Potem ko je časnik Večer razkril, da naj bi razvojni center Sieva in Simit (v obeh ima Cimos petinski lastniški delež) goljufala pri porabi evropskih sredstev in je javnost pretresel podatek o kar stomilijonski lanskoletni konsolidirani izgubi Skupine Cimos, smo včeraj izvedeli, da nizozemska investicijska banka Ing, ki je usmerjala prodajni postopek hčerinskega podjetja Litostroj Power od Cimosa, zahteva izplačilo premije za uspešnost v višini milijona evrov. In to kljub temu da Litostroj Power ni bil prodan. Podlago za izplačilo tolikšnega zneska namreč Ing vidi v tem, da je z bankami konec lanskega leta uskladil dogovor o reprogramiranju Cimosovih posojil in znižanju obrestne mere. Ta sporazum ni nikoli zaživel v praksi.

Danes ali jutri bodo predstavniki države, bank upnic, lastnikov in vodstva Cimosa ratificirali pred dnevi sklenjen sporazum, na podlagi katerega bo država družbi odobrila državno poroštvo za posojilo v višini 35 milijonov evrov.