Teden dni pred peto vseslovensko ljudsko vstajo je premierka Alenka Bratušek potegnila taktično potezo: protestnike in protestna civilno-družbena gibanja je povabila na »pogovor«.

»Želela bi se seznaniti z vašimi predlogi za sodelovanje in s tem začeti odprt dialog,« je Bratuškova zapisala v pismu, ki ga je naslovila na sedemnajst društev, med njimi Vseslovensko ljudsko vstajo, Delavsko-pankersko univerzo (DPU), Odbor za pravično in solidarno družbo, Mrežo za neposredno demokracijo in Društvo pisateljev. Sestanka v vladni pisarni se je včeraj udeležila slaba polovica vabljenih, ostali, med njimi tudi najbolj množično gibanje, Vseslovenska ljudska vstaja (VLV), pa so vlado razglasili za nelegitimno in so povabilo zavrnili. Podpisali so izjavo, v kateri so opozorili, da mora politika najprej izpolniti zahteve skupin, »ki so sodelovale pri protestnem gibanju od jeseni leta 2012«. Med zahtevami, ki so jih vstajniki ponavljali vso zimo, kot cilje svojega delovanja pa jih nameravajo predstaviti v torek, so odstop političnih elit, razpis predčasnih volitev in uvajanje mehanizmov neposredne demokracije.

Bolj formalne kot vsebinske razlike

Razkorak med protestniki, ki se je kazal vso zimo, je tudi tokrat prišel do izraza. Vendar bolj po formi kot po vsebini. Odločitev, oditi na Gregorčičevo ali ne, sicer ustreza dejstvu, da določen del protestnikov, ki je bližje intelektualnim centrom na Metelkovi in v Rogu, z VLV ne sodeluje in tudi na protestih (občasno) pripravlja ločen program. Vendar njihovi pogledi niso zelo različni. »Dogodka smo se udeležili kljub temu, da sestava državnega zbora ne odraža več volje državljanov in ima vlada po našem mnenju le prehodna pooblastila,« so sporočili iz DPU. Zapisali so, da je njihova »dolžnost, da predsednico vlade seznanimo z dejstvi in zahtevami«. Opozorili so, da bi se z zapisom fiskalnega pravila država odpovedala avtonomni fiskalni politiki. Zahtevajo brezkompromisen boj s korupcijo, selektivno varčevanje, ki bo pravično obremenilo uslužbence z najvišjimi plačami, dokapitalizacijo bank, po možnosti z obveznicami, ter nasprotujejo privatizaciji podjetij.

»V DPU in Neposredni demokraciji zdaj smo z izidom sestanka zelo nezadovoljni,« pa je takoj po koncu pogovorov povedal predstavnik DPU Luka Mesec. »Od premierke nismo dobili nikakršnih nominalnih zagotovil, da bo dosedanjo politično prakso poskušala spremeniti.« Mesec je na pogovoru z Bratuškovo konkretno izpostavil nevarnosti privatizacije za Slovenijo strateško pomembnih podjetij ter omejevanja dostopa do referenduma. Iz premierkinih odgovorov pa je razbral, da vladni ukrepi ne bodo zaščitili interesa ljudi.

Gibanje TRS premierki ne zaupa

Urška Černe, predsednica Gibanja za trajnostni razvoj Slovenije (TRS), ki je pogovor s premierko zavrnila, je rekla, da udeležence sestanka sicer »povsem razume«. »To je morda njihovo prvo srečanje z Bratuškovo,« je komentirala. »Mi pa smo z njo že večkrat poskušali navezati stik in smo jo vabili k dialogu. Vendar nismo prejeli nobenega odgovora.« V gibanju TRS premierki tudi zato ne zaupajo. Černetova je opozorila, da je slovenska (civilna) družba soočena s preveč »resnimi in težkimi« vprašanji, da bi bilo mogoče o njih razpravljati v tako kratkem času in v tako obrobnem petkovem terminu. »Vlada bi morala s protestniki prirediti dvodnevno srečanje s posveti in delavnicami,« je bila odločna Černetova.