Na današnjem nadaljevanju predobravnavnega naroka je krivdo priznal še 22-letni Mladen Samardžija, zoper katerega je tožilka predlagala kazen v višini treh let in petih mesecev zapora, sodnica pa mu je določila kazen dveh let in šestih mesecev zapora ter mu do pravnomočnosti izrečene kazni podaljšala pripor. Poleg njega je krivdo danes priznal še 40-letni Almir Halavać, ki je bil pogojno obsojen na eno leto zapora s preizkusno dobo treh let.

Po izreku kazenskih sankcij Samardžiji in Halavaću se je nadaljeval predobravnavni narok s predlogi za izvedbo dokazov na glavni obravnavi, ki bo potekala zoper devet obtoženih, ki krivde niso priznali. To so 28-letni Senad Pavleković, 35-letni Velibor Popović, 31-letni Darko Palević, 32-letni Zoran Matović, 31-letni Bojan Rodić in 30-letni Milan Rikanović, ki so od maja v priporu, ter 47-letni Rade Bubanja, 29-letni Darko Radonjić in 27-letni Jasmin Džafić, ki se branijo s prostosti.

Zagovornik Bubonje Marko Pauletič je predlagal izločitev sodnice Andrijane Ahačič, ker naj bi bila okužena z informacijo o tem, kdo izmed obtoženih se ni bil pripravljen pogajati s tožilstvom, kar da bi jo že lahko navedlo k tem, da so krivi. Vendar je sodnica zahtevo zagovornika zavrgla. Obramba pa je predlagala tudi izločitev vrste dokazov, do katere se bosta tožilka in sodnica opredelili do 6. februarja, ko se bo predobravnavni narok nadaljeval.

Zaradi nedosegljivosti pa je bil izločen postopek zoper 33-letnega Črnogorca Miloša Šćekića, ki ima po obtožnici najvišjo vlogo v organizirani kriminalni združbi, Željka Kneževića in Josipa Delijo. Šćekić je namreč na begu in je sodišču nedosegljiv, Kneževića, ki ima bivališče prijavljeno v Črni gori, in Delijo s stalnim bivališčem na Hrvaškem, pa v Sloveniji ne morejo obravnavati.

Trgovali naj bi z mnogimi prepovedanimi substancami

Šćekić, Knežević in Delija naj bi skupaj z nekaterimi drugimi obtoženimi trgovali s kokainom, konopljo, heroinom in amfetamini. V zameno za droge pa na bi ponujali tudi orožje, pri prodaji katerega naj bi sodelovali še drugi. Tako naj bi Šćekić, Pavleković, Bubanja, Palević in Popović novembra 2011 organizirali prevoz 17 avtomatskih pušk ter 19 pištol in revolverjev iz Slovenije v Francijo.

Med obtoženimi, ki so sodišču dosegljivi, policija posebej pazi na Popovića, ki naj bi bil naročnik orožja in so ga danes na sodišče ponovno pripeljali ob poostrenih varnostnih ukrepih ter ga na takšen način tudi odpeljali nazaj v pripor v Mariboru. Sodišče bi lahko zmanjšalo stroške prevoza, če bi kaznivo dejanje preprodaje orožja, ki ga očitajo Popoviću, izločilo v drug sodni postopek, meni Popovićev zagovornik Boštjan Penko.