»Če je to najboljša rešitev za vas, je tudi za nas,« je direktor Granita Peter Kosi dejal zaposlenim in vodstvu sindikata po sestanku, na katerem jim je moral priznati, da čudežnega zdravila za podjetje, ki si je obupno prizadevalo, da bi prišlo do svežega denarja, nima. Nova Kreditna banka Maribor očitno vodstvu ni bila pripravljena odobriti svežega denarja, s katerim bi zaposlenim vendarle izplačali zaostale plače.

Kot smo že poročali, se zaposleni v dogovoru z vodstvom sindikata niso odločili za stavko, temveč so potrpežljivo čakali na poteze vodstva, sami pa so tudi prosili za stečaj, če ne bi bilo druge rešitve. Tako je bila odločitev, da vodstvo vendarle vloži predlog za stečaj, pričakovana, delavci, ki so bili tako rekoč od avgusta brez plač, pa so si po eni strani oddahnili. Kot nam je že pred dnevi dejal eden od zaposlenih, vodstvo kljub temu še uživa njihovo zaupanje, upanje pa jim vlivajo predvsem nedokončani posli, ki jih imajo veliko in bi jih lahko dokončali v novi družbi.

»Dejansko smo v minulem tednu še poskušali narediti vse, da do stečaja ne bi prišlo, a smo na koncu obupali,« je dejal Kosi. Potem ko bodo vsem 160 zaposlenim vročili odpovedi pogodb o zaposlitvi, se bodo ti po preteku 14 dni že lahko prijavili na zavod za zaposlovanje. »Zagotovo bo nekaterim to v uteho, saj bodo končno prišli do nadomestila za čas brezposelnosti, čaka pa jih tudi poplačilo iz jamstvenega sklada. V tem času si bomo prizadevali čim prej ustanoviti novo družbo in jih čim več znova zaposliti,« je še dejal Kosi. Zatrdil je tudi, da za zdaj noben projekt ni ogrožen. »Nihče od poslovnih partnerjev za zdaj ni zahteval razveljavitve pogodbe, tako da za zdaj dobro kaže. Upam, da nam bodo še naprej zaupali, čeprav seveda obstaja bojazen, da se bo kdo tudi ustrašil. Zato se pogovarjamo z vsakim posebej, kako in na kak način po blokadi računov te projekte vendarle dokončati,« je pojasnil Kosi.

Sekretar Sindikata delavcev gradbenih dejavnosti Oskar Komac je dejal, da se ta stečaj vendarle nekoliko razlikuje od drugih v panogi gradbeništva. »Predvsem zato, ker tu vzrok za stečaj ni pomanjkanje dela, temveč ravno nasprotno. Dela je dovolj, problem je denar. Koliko bo stečajne mase, bo sicer ugotavljal stečajni upravitelj, vsekakor pa se bomo trudili, da bodo delavci, ki so že tri mesece brez plač, čim prej dobili delno poplačilo vsaj iz jamstvenega sklada,« je povedal Komac.