Pa vseeno zavoljo dramaturgije začnimo takole: če v težkih časih ni dobrega humorja, potem je svet res bolj črn od črnila… Že legendarni Ježek, tisti Frane Milčinski, ki se je poslovil že daljnega leta 1988, a njegov smisel za humor in ime vztrajata po toliko desetletjih, je dejal, da je "smešnost v glavnem kompenzacija za melanholijo". In to, da je v težkih časih najlaže najti gradiva za smeh.

Stare opazke veljajo še dandanes

Mož je bil klovn, sam je tako dejal, toda klovn z okusom in čutom. Pri njem ni bilo poceni humorja in bržkone je tudi zato ostal tako cenjen, kot je. Še dandanes je v njegovih besedilih in domislicah zapaziti komično oceno, ki jo je človek v tistih drugih časih utegnil spregledati. Posebno skrb zbujajoče pa je, da marsikatera opazka (denimo o politikih) velja še danes. Tudi takrat je ugotavljal, da se neradi nasmejejo na svoj račun, čeprav si to bržkone zaslužijo.

In sedaj? Sedaj so razmere drugačne in jih opaža vsako kritično oko. Naj jim rečejo stand up komiki ali pač humoristi, v humor se je vsilil nekakšen primitivizem, ki se odraža v blondinkah in štajerskem naglasu. Kot da že uporaba slednjega zagotavlja, da bo šala smešna. Najbrž zato nespretni komiki radi svoje domislice pospremijo z lastnim smehom, da poslušalci oziroma gledalci sploh vedo, kdaj naj se smejejo.

Vprašanje o stanju v slovenskem svetu humorja, med profesionalci ali amaterji, ki so poklicani, da bi ljudem prinesli malo prepotrebne razvedritve, so postavili bržkone trenutno največjemu komiku, kar jih ponuja naš svet - Sašu Hribarju. "Tisto, čemur smo se mi izogibali na začetku - vulgarne šale na račun blondink, Bosancev, župnikov in podobnih - se pri mladih komikih kaže kot najbolj udarna zadeva," je že pred časom opažal Hribar. "Za tak pristop ne potrebuješ niti znanja niti kakšnih sposobnosti." Poleg tega je menil, da gre pri marsičem zgolj za samopromocijo. "Kdo je bolje organiziran, koliko več ima možnosti, da se trži, da se pojavlja, toliko več možnosti ima, da uspe. Niso več odvisni od strogega nadzornika, ki jih kritizira. Zato je šel humor zelo navzdol." Tako Hribar.

Tudi satira ni več dovolj?

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)