Slišati je, da se vojaščina ne bi upoštevala v pokojninski fond. To pa je tako rečeno kot pri prejšnji reformi, čeprav je bilo že takrat rečeno, da se s tem popravlja krivica, saj danes vojaki v vojašnicah delajo podobne reči, kot so prej vojaki pri služenju vojaškega roka, so pa za to celo plačani. Ker je bila vojaščina tako predlagana že pri prejšnji reformi, se lahko sklepa, da je bila za novo reformo pomembno vodilo prejšnja reforma in je obravnavanje zelo podobnega nedopustno.

Ob napovedani pokojninski reformi je s strani predlagatelja napovedno, da se bo lahko upokojevalo pri šestdesetih letih in s štiridesetimi leti delovne dobe. Temu lahko rečemo, da je to zavajanje ljudi. Pri tem je treba upoštevati napovedane spremembe in možnosti zaposlovanja. Mladi se zelo pozno začnejo zaposlovati. Možnost upokojevanja pri šestdesetih je tako majhna, da verjetno o tej možnosti sploh ne bi smeli govoriti kot o neki možnosti.

Ob uveljavljanju nove pokojninske reforme je videti, da so glavna smernica reforme besede: "Kdaj se pa kmetje upokojujejo? Takrat, ko umrejo!" Z zaostrovanjem pogojev upokojevanja, podaljševanjem, potrebnim za upokojevanje, se navedeni usmeritvi čedalje bolj približujemo. Seveda se usmeritvi, da se upokojimo takrat, ko umremo, približujemo tudi s tem, da je zaposlovanje zelo težavno nad petdesetim letom. Vsekakor pa bodo tisti, ki pravijo, da delajo za korist države Slovenije, povedali, da je za državo najbolj ugodno, če človek umre pri petdesetih letih, saj nima pokojnine in komaj kaj koristi zdravstvenega zavarovanja. Pri tem pa bosta dva izpostavljena problema - premalo napolnjena pokojninska in zdravstvena blagajna - rešena.

Upam, da mi bo uspelo pojasniti, da je nedogovorjeno spreminjanje z upravičenci pokojninskega zavarovanja nepravično.

Z navedbami pa sem skušal pojasniti možne spremembe pokojninske reforme. Svoje poglede sem pojasnil nekaj sindikatom, uradu predsednika vlade ter ministrstvu za delo in družino ter socialne zadeve, LDS-u, DeSUS-u. Sindikat zveze svobodnih sindikatov Slovenije odobrava napisano opozorilo.

Simon Gramc, univ. dipl. ing.Ljubljana