Na zadnjem srečanju predstavnikov ZZZS, ministrstva za zdravje in Skupnosti socialnih zavodov Slovenije so slednji želeli doseči dogovor, a so predstavniki ministrstva in ZZZS dejali, da za odločanje nimajo pristojnosti, nam je povedal Boris Koprivnikar iz Skupnosti. Odgovora, zakaj niso imeli pristojnosti, z ZZZS in ministrstva za zdravje še nismo dobili. Je pa Skupnost za ureditev tega vprašanja partnerjem splošnega dogovora 2012 že poslala ponovno pobudo za sklenitev aneksa 2, s katerim bi bilo za tri domove urejeno financiranje še v letošnjem letu. Medtem so poskušali najti tudi drug način za začasno financiranje domov, kot jim je po besedah Koprivnikarja svetovala vlada. Zdravstvena zavarovalnica na tako možnost ni pristala, saj je edina formalna podlaga za financiranje lahko navedba v splošnem dogovoru.

Stališče ministrstva za zdravje je bilo, da ni razlogov za sprejem aneksa 2. Ker so postopki dolgi, pravijo na ministrstvu, bi ta lahko začel veljati najprej prvega decembra letos. "Še vedno pa velja, da bodo sredstva za nove kapacitete v DSO zagotovljena v splošnem dogovoru 2013, za katerega so se pogajanja že začela in začne veljati 1. januarja 2013." Vladnemu stališču se pridružujejo tudi v zdravstveni zavarovalnici.

Dva domova bosta odprta po načrtih, eden pozneje

"Z odprtjem enote Olmo pri Kopru bomo počakali, dokler ne bo znano, kdaj bomo dobili denar iz zdravstvene blagajne," pojasnjuje direktorica Doma upokojencev Ptuj, ki je lastnik novega koprskega doma, mag. Kristina Dokl. "Mi smo pogoje izpolnili, dom je pripravljen, a ne moremo začeti delovati, ker svojih pogojev ni izpolnila druga stran - financer," pravi. Doklova.

"Nič ne bomo čakali," pa dejal Samo Beričič, direktor Doma upokojencev Idrija, ki bodo 29 postelj v nadomestnem objektu ponudili v začetku novembra, kot so načrtovali. Prepričan je, da je za položaj, v katerem so se letos prvič znašli domovi za starejše, krivo sprenevedanje države. Ta se s podelitvijo koncesije in s podpisom koncesijske pogodbe zaveže, da bo zagotavljala denar za zdravstvene storitve iz zdravstvene blagajne, potem pa predlog za financiranje vlada zavrne.

Prav tako ne morejo čakati v Deosu. Dom v Črnučah bodo po besedah direktorja Bojana Kranjca odprli v začetku decembra. Če denarja za zdravstvene storitve za zadnji letošnji mesec še ne bo, ga bodo skušali zagotoviti iz lastnih sredstev.

Ponavljanje zapletov

Kot je znano, so v Skupnosti socialnih zavodov Slovenije, ki zastopa domove, denar iz ZZZS za omenjene tri domove želeli zagotoviti istočasno kot za prva domova, ki se jima je zgodilo, da sta začela delovati brez zagotovljenega denarja iz zdravstvene blagajne - dom Viharnik v Kranjski Gori in Deosov dom v Notranjih goricah. Ker pogajanja med partnerji o tem niso bila uspešna, je nazadnje o tem morala odločati vlada. Predlog za vključitev kranjskogorskega in notranjegoriškega doma v aneks k sporazumu, ki je pravna podlaga za sofinanciranje zdravstvenih storitev s strani ZZZS, je vlada potrdila, ostale tri domove pa je zavrnila. Takrat so nam pojasnili, da bodo tako imenovani trije jesenski domovi za starejše dobili denar, ki jim ga obljublja koncesija, prav z aneksom2.

"Upamo, da bodo imeli partnerji posluh, saj bi nasprotovanje in zapletanje postopkov do sklepanja na vladi lahko pomenilo, da se bomo ponovno soočili s situacijo, ki smo ji bili priča letošnjo pomlad, ko delujoči domovi z vsemi dovoljenji niso imeli zagotovljenega financiranja zdravstvene nege," opozarja Koprivnikar.