Prvega je v vlogi vrhovnega poveljnika koalicijskih sil izvedel z razvpitim "varčevalnim" Zujfom. Z enim samim zamahom je čez noč pregazil skoraj 40 povečini socialnih zakonov, da bi v devetmilijardnem državnem proračunu privarčeval nekaj drobiža. Tovrstno varčevanje po naglem postopku se je kmalu izkazalo kot napaka, ki je državni voz porinila še globlje v blato krize. Strogo nadzorovani glasovalni stroj vladajoče koalicije je opozorila in pripombe opozicije gladko povozil in ji za nameček naprtil še vlogo "špilferdeberja", se pravi tistega, ki na vse načine zavira dobre namene Janševe vlade.

Poskus drugega poletnega hitrega pohoda skozi parlament, ko je hotel po nujnem postopku potrditi zakon o slovenskem holdingu, je Janši spodletel. Očitno je šel predaleč celo za svoje neoliberalistične učitelje v OECD, od koder je dobil opomin, da ne more vsega državnega premoženja kar tako vpisati na svoje ime oziroma na ime kameradov iz svoje stranke. Janša in SDS se za ta opomin, vsaj javno, nista kaj prida zmenila, zato pa je prst povzdignil predsednik druge največje koalicijske stranke Gregor Virant. Dosegel je, da so dokončno odločitev o tem zakonu z vročega poletja preložili na september. Virant je takrat še napovedoval, da je ere hitrih postopkov in izrednih sej v "njegovem" parlamentu nepreklicno konec.

Danes, dobra dva meseca pozneje, bi se moral ugrizniti v jezik, kajti njegova "sredinska" stranka, brez katere vladajoča koalicija v parlamentu ne more sprejeti ničesar, mirno opazuje namen Janševe vlade, da zakon o holdingu kljub vsem opozorilom sprejme po naglem postopku. Poslanci bodo namreč v sredo razpravljali o členih zakona, ki naj bi bili po poletnih pogajanjih o holdingu že zgodovina. Večina poslancev tega ne ve, ker do včeraj niso dobili nobenih dopolnil. Se pravi, da jih bo vladni vrhovni štab z njimi seznanil danes ali pa celo kar jutri med razpravo na zasedanju parlamenta. Popolnoma enako taktiko blitzkriega je Janševa SDS ubrala pri sprejemanju Zujfa. O tem, komu bo v naročje padlo še preostalo več kot 10-milijardno državno premoženje, bodo morali poslanci odločiti dobesedno čez noč.

Drugi krak hitrega pohoda skozi parlament se bo zgodil dan pozneje. Z glasovi koalicijskih poslancev je državni zbor včeraj na dnevni red septembrskega zasedanja naknadno uvrstil tudi šele prejšnji četrtek na seji vlade potrjeni zakon o ukrepih za stabilnost bank, v katerem se vrti vsaj 4 milijarde evrov, po vsej verjetnosti večinoma našega, to je davkoplačevalskega denarja. Ne samo to, tudi ta zakon bodo poslanci obravnavali po naglem postopku, kar ne bi bilo mogoče, če ne bi za takšen postopek glasovala tudi Virantova stranka. Tako bodo poslanci o zakonu odločili v petek, dan prej pa bo o njem potekala razprava v odboru, ki mu predseduje poslanec SDS Andrej Šircelj. Torej v odboru, ki se je po "nujni naglici" odlikoval že pri Zujfu.

Predstavniki vsega ljudstva imajo torej za to, da dopolnila k temu menda v skoraj vsem spornem zakonu pripravijo v pičlih dveh dneh, pri čemer se bodo vsaj en cel dan ukvarjali s holdingom. Zakaj spet ta nespametna naglica? Odgovor koalicije je enak poletnemu sprejemanju Zujfa: ker je tako sklenila vlada oziroma ker je tako rekel Janez Janša. Ta pa že ve, kaj počne.