Posvetovanje je pripravila Evropska komisija, ki je 9. maja, na dan Evrope, evropske državljane pozvala, naj pomagajo pri pripravi političnega programa za prihodnja leta in oblikovanju prihodnosti Evrope. Evropejci imajo za izmenjavo mnenj o vprašanjih, kot sta "Kako naj bi se EU razvijala v prihodnosti?" in "V kakšni EU bi radi živeli leta 2020?" čas še do 9. septembra. Vprašalnik je na voljo na spletu, izpolniti pa ga je moč v 10 minutah.

Svoje mnenje je doslej izrazilo več kot 8400 evropskih državljanov. Med njimi je največ Francozov (10,1 odstotka), Nemcev (9,4 odstotka), Italijanov (9,1 odstotka) ter Špancev in Poljakov (po 7,7 odstotka). Udeležba Slovencev na javnem posvetovanju je zaenkrat med najnižjimi v EU, saj je med vsemi, ki so odgovarjali na vprašalnik, le 0,5 odstotka slovenskih državljanov.

Doslej so najpogostejši predlogi o politični uniji, evropski federaciji ali združenih državah Evrope, so danes še sporočili v Bruslju.

"V času, ko je politična razprava v Evropi usmerjena v prihodnost ter pretresa različne scenarije za resnično politično, ekonomsko in monetarno unijo, je pomembno, da imajo državljani možnost oblikovanja svoje prihodnosti," je poudarila evropska komisarka za pravosodje, temeljne pravice in državljanstvo Viviane Reding.

Komisija želi s pomočjo posvetovanja "Vaše pravice, vaša prihodnost" od javnosti izvedeti tudi, s kakšnimi praktičnimi ovirami se soočajo posamezniki v vsakdanjem življenju, ko uveljavljajo svoje pravice kot državljani EU ali se sklicujejo na temeljne pravice, zapisane v evropski zakonodaji.

Evropska komisija bo zaključke posvetovanja neposredno vključila v svoj program politik za prihodnja leta in bodo podlaga poročila o državljanstvu EU za leto 2013, ki bo predstavljeno 9. maja prihodnje leto.