Informacijo, da Kolenc menda niti nima več veljavnega dovoljenja za letenje, smo preverili pri Žigi Kotniku, direktorju Javne agencije za civilno letalstvo, ki nam jo je potrdil. Po naših neuradnih podatkih ga je agencija "prizemljila" junija, ko je od njega zahtevala izredni zdravstveni pregled, ki se ga Kolenc ni želel udeležiti. Predvsem naj bi imel težave z vidom, na agenciji pa so posumili, da je do zdravniškega potrdila prišel mimo ustaljenih pravil in praks. Najprej naj bi pod drobnogled vzeli pooblaščenega zdravnika agencije, vendar nadzor ni pokazal ničesar. Nato so po naših podatkih začeli sumiti, da je zdravniški pregled namesto njega opravil nekdo drug, in Kolenca pozvali na izredni zdravstveni pregled. Prav v zadnjih dneh pa naj bi ga agencija pozvala, da naj ji vrne dokumente. Za pojasnila smo se obrnili tudi na Balonarski center Slovenija, vendar je telefon dobro stoječega podjetja, ki zelo uspešno trži svoje polete in jih ponuja (oziroma jih je v preteklosti ponujal) tudi prek nekaterih trgovskih verig, včeraj ves dan zvonil v prazno.

Po eni najhujših množičnih nesreč pri nas so v ljubljanski klinični center po besedah nadzornega travmatologa kirurške klinike dr. Anžeta Kristana prepeljali 21 poškodovancev. Vsaj osem jih je bilo včeraj popoldne še v kritičnem stanju, med njimi tudi otrok, star med osem in deset let, ki ostaja na intenzivni negi. Vsi poškodovanci so imeli večje ali manjše opekline, mnogi med njimi pa tudi zlome hrbtenice, medenice in kosti spodnjih okončin. Za življenje dveh poškodovancev so se včeraj borili v mariborskem UKC, za nekoliko lažje poškodbe pa so poskrbeli še v drugih bolnišnicah.

Stroka pojasnjuje, da je zdravljenje hudih opeklin zelo zahtevno, še toliko bolj, če so bolniki hkrati utrpeli še druge poškodbe. Rehabilitacija po najhujših opeklinah traja več let. Generalni direktor UKC Ljubljana Simon Vrhunec v pogovoru za Dnevnik (stran 6) ugotavlja, da je včerajšnja nesreča opomin, kako pomembno je varovati zdravstvo, namesto da se krči denar zanj. Prav zdravljenje hudih opeklin je med področji, za katera zdravstvena blagajna odmeri daleč premalo denarja.

Hitro pomoč številnim hudo poškodovanim je s klicem na številko 112 prvi zagotovil očividec, ki se je peljal po ižanki in pri tem opazil, da je iz košare balona popadalo nekaj ljudi. Malo zatem so regijski center za obveščanje o nesreči obvestili tudi iz sosednjega balona, je povedala Elza Majcen, vodja izpostave Uprave RS za zaščito in reševanje Ljubljana.

Prvi so na kraj nesreče s šestimi vozili in moštvom 22 ljudi prispeli ljubljanski poklicni gasilci. Dvaintridesetim ponesrečencem je na štirih različnih lokacijah, ki so bile med seboj oddaljene približno kilometer, pomagalo 21 zdravniških reševalnih ekip, je povedal Andrej Fink, vodja reševalne postaje UKC Ljubljana. Reševalcem je nekaj težav povzročal teren - vse ekipe so namreč morale do ponesrečencev peš. Zato dolgo časa niso imeli podatkov o tem, kako hudo so ponesrečenci poškodovani.

več na strani 2