V Sloveniji je po zadnjih ocenah stroke od 40 do 60 tisoč obolelih za vnetnim revmatizmom in več kot 230.000 bolnikov z revmatičnimi obolenji. Za revmatičnimi obolenji lahko zboli vsak, ne glede na spol ali starost, a vendar je največ bolnikov starejših.

Bitka s to boleznijo, ki se pojavlja kar v več kot sto različnih vrstah, ki jih ljudsko poimenujemo sicer s kratkim izrazom "revma", je težka in dolgotrajna.

Beseda revma oziroma revmatizem izhaja iz latinske besede rheumatismus, ki pomeni otekati, oteklina, vnetje. Revmatična bolezen se začne z izrazitimi sklepnimi oteklinami in bolečinami ter z dolgotrajno jutranjo okorelostjo. Vsaka bolečina v sklepih, hrbtenici ali mišicah še ne pomeni revmatične bolezni, velikokrat gre lahko le za "revmatične težave", ki so podobne tistim pri posameznih revmatičnih boleznih. Revmatične težave povzroča predvsem nezdrav način življenja. Delo, pri katerem sedimo, prevelike obremenitve pri delu, telesna nedejavnost, nepravilna prehrana, pretirana športna aktivnost, ki ob dolgem ponavljanju dejansko lahko vodi v revmatično bolezen. Predvsem pri vnetnih revmatičnih boleznih vzroki za bolezen niso natančno znani, vsaj deloma pa jih povezujejo z genetskim ozadjem, okužbami in hormoni.

Zdravljenje je dosmrtno, biološka zdravila pa so pomembno spremenila zdravljenje vnetnih revmatičnih bolezni. Lahko izboljšajo potek zdravljenja, zmanjšajo vnetje in blažijo kronično bolečino. S tem se izboljša kakovost bolnikovega življenja, saj je bolnik zaradi manjše bolečine bolj samostojen in lahko ponovno počne povsem vsakdanje stvari, ki so bile zanj prej nemogoče, denimo, vožnja z avtomobilom, telovadba, risanje…

Hitra diagnoza in zdravljenje

Večina revmatičnih bolezni je kroničnih. Za kakovostno življenje revmatikov so odločilnega pomena čim prejšnja diagnoza in učinkovito zdravljenje. Že nekaj časa strokovnjaki opozarjajo, da se mora zdravljenje bolnikov, ki imajo na primer revmatoidni artritis, začeti čim prej. Včasih so za začetek predpisovali samo nesteroidni antirevmatik in bolnika naročili na pregled čez pol leta. Praviloma so se bolniki vrnili v ambulanto z bolečinami in že rentgensko vidnimi nepovratnimi spremembami. Sedanja medicinska dognanja kažejo, da se mora zdravljenje z imunomodulirajočimi zdravili začeti takoj in zelo intenzivno, saj so le v tem primeru rezultati lahko zelo dobri in bolezen spravijo v mirovanje. Ugotovili so namreč, da je zdravljenje v zgodnjih obdobjih učinkovitejše od poznejšega, ko je bolezen že napredovala.

Pravočasno zdravljenje je odvisno tudi od zgodnje postavitve diagnoze, potem pa zdravnik bolniku čim hitreje poišče ustrezno in najbolj učinkovito zdravljenje. Za zdravljenje revmatičnih bolezni so na voljo številna zdravila, v zadnjih letih pa dobivajo v sodobnem zdravljenju vse večjo težo biološka zdravila, ki na eni strani prinašajo izjemen napredek in bistveno boljše zdravljenje za bolnika, po drugi strani pa gre za zdravila, ki so zelo draga, kar seveda vpliva na njihovo dostopnost. Kljub velikemu upanju, ki ga prinašajo, tudi ta niso vedno učinkovita.

Koristna brošura

V Društvu revmatikov Slovenije prejemajo veliko vprašanj bolnikov in njihovih svojcev o zdravljenju vnetnih revmatičnih bolezni z biološkimi zdravili. Zato bodo bolnikom ob podpori stroke pomagali najti ustrezne odgovore na vprašanja o vnetnih revmatičnih boleznih in njihovem zdravljenju, s poudarkom na bioloških zdravilih. Odgovore na vprašanja bodo zbrali in izdali v brošuri, ki bo izšla 12. oktobra, ob letošnjem svetovnem dnevu revmatikov.

"V društvu opažamo, da imajo bolniki veliko vprašanj o bioloških zdravilih, o tem, kaj sploh so, kako delujejo, kakšna je njihova učinkovitost, kako poteka odmerjanje, kakšni so stranski učinki, za koga so primerna. Zato smo se odločili, da predvsem bolnike, njihove svojce in vse druge, ki jih to zanima, pozovemo, naj nam posredujejo svoja vprašanja, mi pa bomo našli nanje strokovne odgovore," je pojasnil Andrej Gregorčič, predsednik Društva revmatikov Slovenije. Na vprašanja bodo odgovarjali specialisti revmatologi, strokovnjaki iz ZZZS in Društva revmatikov Slovenije.

Bolniki in drugi, ki bi radi vprašanje zastavili, ga lahko pošljejo prek SMS-sporočila na številko 030/400-405, po elektronski pošti na naslov brezbolecin@revmatiki.si ali pa pokličejo na številko Društva revmatikov Slovenije 059/075-366 ob torkih in četrtkih med 10. in 14. uro. Zbiranje vprašanj bo trajalo do 15. septembra. (mč)