Rojena je bila 24. julija. leta 1897 v ameriškem Kansasu. Njeno mladostniško življenje je bilo vedno neuravnovešeno, saj je njena družina spopadala z ločitvijo in očetovim alkoholizmom. Z letalstvom se je srečala v zelo mladih letih, a je njena pot sprva šla v drugačno stroko. Izšolala se je za medicinsko sestro, kjer je v torontovski vojaški bolnišnici Spadina Military Hospital pomagala zdraviti obolele in ranjene vojake iz prve svetovne vojne. Kasneje se je tudi vpisala na študij medicine, kjer pa šolanja nikoli ni dokončala.

Zaradi vedno večje želje po letenju, si je Earhartova s priložnostnimi deli zagotovila dovolj denarja, da se je leta 1920 lahko vpisala v pilotsko šolo na Long Beachu. To je uspešno zaključila. Kmalu za tem si je Amelia kupila novo dvokrilno letalo Kinner Aister, po njenem "Kanarček", s katerim je 22. oktobra 1922 postavila novi ženski višinski rekord. Ta je znašal okoli 4500 metrov.

Charles Augustus Lindbergh je leta 1927 samostojno poletel čez Atlantik, za kar je postal ikona svetovnega letalstva. Tudi Earhartova je imela podobne cilje. 17. junija leta 1928 je bila prva ženska, ki je preletela Atlantika, a takrat je bila v družbi pilota Wilmerja Stultza in mehanika Louisa Gordona v letalu Fokker F7. Let je potekal v smeri Nova Furlandija – Wales.

Leta 1931 je izboljšala višinski rekord za dobrih 1000 metrov in končala okoli 5600 metrov visoko. 20. maja leta 1932 pa ji je uspel takrat skoraj nemogoč podvig, ki ga je do tedaj izvedla samo ena oseba. Z letalom Lockheed Vega je Amelia Earhart preleta pot od Harbour Grace do Severne Irske. S tem je po samo petih letih, od prvega takšnega poleta, postala prva ženska, ki je samostojno preletela Atlantik. Za omenjeni uspeh je bila visoko nagrajena, hkrati je postala nova ikona letalstva. V prihajajočih letih je izvedla še nekaj pomembnih letov, kot je polet od Honoluluja do Oaklanda.

Zadnji in hkrati eden večjih poskusov je bil polet okoli sveta. Leta 1937 je svojo pot začrtala okoli ekvatorja. Ta pot je znašala okoli 47.000 kilometrov in s tem bi dosegli najdaljši polet v takratni zgodovini. Za svojega kopilota je izbrala pilota Freda Noonana, s katerim je že letela od Honoluluja in Oaklanda. Izvedla sta dva poskusa. Prvi je bil neuspešen, zaradi okvare novega letala Lockheed Electra 10E. Drugi poskus pa sta izvedla 1. julija v Miamiju na Floridi. Po skoraj mesečnem letenju sta pristala na Novi Gvineji. Od tam pa sta pot neuspešno nadaljevala 2. julija, kjer sta bila tudi zadnjič videna. Na poti proti otoku Howland so se za njima izgubile vse sledi. Nihče ne ve, kaj se je zgodilo. 2. julija 1937, ko beležimo smrt Amelie Earhart in Freda Noonana. Dogodek je še danes skrivnost, zato so glede njune smrti nastale številne zgodbe.