Banke lahko ustvarijo velike dobičke, kapital usmerjajo tja, kjer je najbolj rentabilno, in podpirajo gospodarsko rast. Toda lahko se tudi zalomi in zgodi se, da zaradi slabih in nedonosnih investicij ostane banka brez denarja, da postane nelikvidna in ni sposobna poplačati tistih, ki so ji zaupali svoje prihranke. Prav to se je zgodilo tudi tej banki. Bankrotirala je in tako so pogoreli vsi prihranki varčevalcev.

Ko je za bankrot izvedel kardinal Roncalli, je vsem svojim podrejenim zaukazal, naj prodajo vse, prav vse, kar ni potrebno za opravljanje službe božje: hiše, stanovanja, zemljo, zlate predmete ipd. S prodajo so zbrali toliko denarja, da so lahko poplačali vse varčevalce! Nihče ni bil oškodovan! Kardinal Roncalli je nekaj let kasneje postal papež Janez XXIII.

Bankrot dveh "zvonov" ni samo stvar mariborske škofije. Krašovec je seveda kriv, toda od njega ne moremo pričakovati, da bo poplačal vso škodo. Za škodo je kriva celotna slovenska cerkev, ki mora tudi finančno sanirati bankrot. Resda pri nas nimamo kakšnega kardinala Roncallija, toda srčno upam, da imajo naši škofje občutek za pravičnost, poštenost in solidarnost in da bodo sledili zgledu kardinala Roncallija. Če Cerkev ne bo opravila svoje dolžnosti, bo nanjo legel teman oblak, pod katerim bo težko živela.

Janko Tedeško Ankaran