"Čolnarna bo končana do glavne sezone, zgradili pa jo bomo tudi z italijanskim denarjem v okviru meddržavnega projekta," je dejal o 300.000 evrov vredni čolnarni župan Janez Fajfar. Razpis za najem je že končan, izbran bo najboljši najemnik za pet let. Lesena čolnarna bo nadomestila dotrajano staro in bo lepo zaokrožila tudi podobo kopališča.

Blejski grad ostaja najbolj privlačna turistična točka Bleda in ena najbolj obiskanih v Sloveniji. Letos so našteli že čez 30.000 obiskovalcev, lani pa je Zavod za kulturo Bled prav zaradi odličnega obiska iztržil 1,67 milijona evrov kar je skoraj 15 odstotkov več kot leto prej. Letošnji obisk pa kaže ponovno povečanje, štiri petine pa je tujih gostov. Obiskovalci gradu so najbolje sprejeli lepo urejene, prenovljene dostopne poti. "Za dostop vseh, tudi starejših, je dvigalo na grad prava rešitev. Zaradi zahtev varstvenikov narave in drugih pogojev je edina rešitev, da ga umestimo v grajsko skalo in tako skoraj ne bi vplivalo na zunanjo podobo," je dejal direktor zavoda, ki upravlja tudi s Festivalno dvorano, Matjaž Završnik. Ker pa gre za večjo naložbo, vredno do 3 milijone evrov, si bodo še naprej prizadevali za pridobitev evropskih sredstev. Zato je težko točno napovedati, kdaj bo blejski grad dosegljiv tudi z dvigalom.

Ker je izboljšana tudi ponudba na otoku, bo Bled po tej plati pričakal glavno sezono pripravljen. Ni še znan novi (ali stari) najemnik Vile Bled, večjih naložb v hotele oziroma povečanje števila turističnih postelj pa za zdaj glede na zaostrene pogoje ni pričakovati. Na Bledu bi bili turistični delavci zelo zadovoljni, če bi presegli lanski obisk, ki je bil povečan tudi zaradi številnih prireditev ob 1000-letnici prve pisne omembe gradu in SP v veslanju.