Gradbena delavca Asmir Hasanbašić in Mujo A. sta 1. septembra predlani pomagala pri asfaltiranju dvorišča v Kamniku. Zakaj je že nekaj ur pozneje na parkirišču blizu Jurčkove ceste na ljubljanskem Rudniku prišlo do nasilnega izpada, še vedno ni natančno jasno. Sodniki so slišali dve različni zgodbi. Po oškodovančevih besedah so se s kolegi po delu najprej ustavili v lokalu na Ježici, nato pa še v Šiški. Hasanbašić v zadnje gostišče ni hotel, češ da gre kar peš po avto, parkiran na Rudniku. Pozneje je ugotovil, da je v Mujovem avtu pozabil avtomobilske ključe, ki mu jih je nato oškodovanec pripeljal na Rudnik. Ko mu jih je pripeljal na parkirišče, mu je poočital, zakaj je tako hitro izginil izpred lokala v Šiški. Sam mu je namreč poklical taksi, ki je moral nato odpeljati prazen.

Komaj ostal živ

"Hasanbašić mi je rekel, da lažem, zato sem telefoniral taksistu, da bi mu povedal, kaj se je zgodilo. Potem me je Hasanbašić kar naenkrat začel zabadati z nožem. Spominjam se, da sem ga prosil, naj neha, in da je potem pobegnil," je Mujo A. razlagal na sodišču. Po oceni izvedenca travmatologa dr. Andreja Aleša je dobil takšne poškodbe, da se ima samo hitremu posredovanju zdravnikov zahvaliti, da je ostal živ. Imel je rane na čeljusti, nad ključnico, na prsnem košu in hrbtu, ki jih je travmatolog označil za posebno hude. Zaradi zapletov se je moral še trikrat vrniti v bolnišnico, imel je tudi še eno operacijo. Gradbeni delavec tudi nikoli ne bo več mogel dvigovati težjih bremen.

Hasanbašić je na zatožni klopi zanikal, da bi se z drugimi sploh pripeljal v Šiško, menda jih je zapustil že prej. Res pa je na poti domov opazil, da je brez ključev. Mujo A. se je na Rudnik pripeljal s kolegom, ki mu je obtoženi tisti dan posodil nekaj denarja za plačilo položnic. Hasanbašić pravi, da mu je rekel, naj ne zapravlja za pijačo in gre raje domov. "Takrat mi je Mujo naenkrat začel psovati mater in me udaril po hrbtu. Padel sem, na tleh pa me je začel še dušiti. Bilo me je zelo strah. Ne vem, kako sem takrat prišel do noža, sploh nisem vedel, da ga imam v žepu," se je med drugim zagovarjal obtoženi.

Prekoračeni silobran

Hasanbašića so maja lani obsodili na tri leta in pol zapora zaradi poskusa uboja. Na višjem sodišču so takšno odločitev prvostopenjskega sodišča razveljavili in odredili novo sojenje. Pritožbeni senat se je namreč bolj nagibal k stališču obrambe, da bi lahko šlo za silobran. Na drugem sojenju, ki je potekalo pred istim sodnim senatom (vodila ga je okrožna sodnica Mojca Zalar Kocjančič), so tako še enkrat zaslišali obtoženca ter podrobno preučili izpoved oškodovanca in še nekatere druge dokaze. Na koncu je tožilka Sonja Breznik spremenila obtožbo, češ da je šlo za poskus uboja v tako imenovanem prekoračenem silobranu. To pomeni, da se je obtoženi res branil, toda njegova obramba je bila v primerjavi z napadom nesorazmerna. Na eni strani je bil namreč neoborožen Mujo A., na drugi pa obtoženi z nožem, s katerim je meril v vitalne organe Mujovega telesa.

Za poskus uboja je zagrožena kazen od pet do petnajst let zapora. Zaradi tega, ker je dejanje ostalo pri poskusu in je šlo za prekoračeni silobran, obtoženi še ni bil kaznovan, v usodnem trenutku pa je bil bistveno zmanjšano prišteven, je senat upošteval omilitvena določila ter pritrdil tožilki, ki je zahtevala 14 mesečno zaporno kazen. To je Hasanbašić že "oddelal" s priporom, v katerem je bil od 1. septembra 2010 do 26. oktobra 2011, ko so višji sodniki razveljavili prvo sodbo.