"To nikakor ni dobro, saj takšna dejanja kvarijo ugled in namen naše akcije," se jezi Štritofova. Dejala je, da Ekologi brez meja denarja ne zbirajo tako, da bi podjetja ali posameznike klicali, temveč pogodbe o sponzorstvu sklepa ožja organizacijska ekipa. Prav tako so vsi donatorji in podporniki akcije, s katerimi so se dogovorili o sodelovanju, navedeni na njihovi spletni strani. Ob tem je pozvala vse, ki bi jih kdor koli prosil za denar v imenu organizacije projekta Očistimo Slovenijo 2012, naj to preverijo pri svojem lokalnem organizatorju akcije. Kontaktni podatki lokalnih organizatorjev so na spletni strani www.ocistimo.si/Seznam-obcinskih-koordinatorjev.aspx.

Sicer to ni prvi primer, da bi nepridipravi zbirali denar pod pretvezo, da zbirajo donacije v imenu različnih dobrodelnih ali neprofitnih organizacij. Nedavno so se v Ljubljani študenti predstavljali za Rdeče noske, v Celju pa so neznanci zbirali denar za varno hišo. Prav tako v Ljubljani so neznanci v imenu rehabilitacijskega inštituta Soča od vrat do vrat prodajali merilnike pritiska, 57-letna ženska pa se je predstavljala za patronažno sestro. Tiskovna predstavnica policije Nuška Tavčar je povedala, da so policisti lani obravnavali približno 50 tovrstnih primerov, leto prej 51, leta 2009 pa 48 takšnih kršitev.

Tavčarjeva svetuje, naj bodo ljudje v podobnih primerih pozorni, ali imajo osebe, ki pobirajo prispevke, ustrezno dovoljenje. Zakon o varstvu javnega reda in miru namreč določa, da prostovoljne prispevke lahko zbirajo nepridobitne pravne in fizične osebe, ki pa morajo imeti dovoljenje upravne enote, na območju katere imajo sedež ali stalno prebivališče. Če ljudje ugotovijo, da zbiralci donacij nimajo tega dovoljenja, Tavčarjeva odsvetuje dajanje prispevkov. "Prav tako naj oseb ne spuščajo v stanovanja, saj so v podobnih primerih pogoste tudi priložnostne tatvine," je opozorila Tavčarjeva. Velja omeniti, da posameznike, ki brez ustreznega dovoljenja zbirajo prostovoljne prispevke, lahko doleti kazen v višini od 105 do 210 evrov.