"Napišite - za vse tiste, ki odlašajo - da je življenje, ko lahko spet normalno hodiš, veliko lažje in lepše," je z velikim veseljem pripovedovala pacientka, ki je v torek, četrti dan po operaciji, že stopila na noge, a je zaradi ravnotežja in boljšega občutka še uporabila bergli, medtem ko sta Frančišek Ambrožič in Igor Žvokelj, ki sta bila na operaciji prav takrat, v torek že postavila bergle v kot in nam suvereno demonstrirala samostojno hojo po bolnišničnem hodniku. Vsi pa so se že pripravili na odhod domov.

Nekdaj tvegano, danes skorajda rutina

Še pred desetletjem ali dvema je bilo iluzorno pričakovati tako hitro okrevanje po klasični operaciji zamenjave kolka. Kar nekaj časa je trajalo, da je bolnik lahko spet stopil na nogo. Strokovnjaka ortopedije prof. dr. Vinko Pavlovčič in prim. dr. Rasto Stok se še dobro spominjata časov, ko so bile tvegane že operacije pri 75 let starem človeku. Ob današnji sodobni medicini pa tudi pri devetdesetletniku ne gre za prav noben čudež - in ni jih malo, ki se v tej starosti odločijo za takšen poseg.

Kirurgi ortopedi iščejo načine, s katerimi bi pacienti takšne posege prestali s čim manj bolečine in čim krajšim okrevanjem. Francozi, ki so na področju ortopedije še zlasti napredni, so že pred časom operacije kolkov izvajali po stari francoski tehniki, ki je že skorajda izumrla, dokler je francoski specialist kirurg dr. Frederic Laud ni spet obudil, nekoliko poenostavil in začel ponovno izvajati v Franciji, nato pa jo je predstavil tudi drugod, med drugim v Ljubljani.

Prof. dr. Pavlovčič in dr. Stok sta hitro odkrila njene prednosti in od tedaj do danes naredila že okoli 150 zamenjav kolkov po takšni metodi. Za izvajanje takšnih posegov imata koncesijo države, kar pomeni, da posege plača zdravstvena zavarovalnica, izvajata pa jih v Kirurškem sanatoriju Rožna dolina. Tam smo si eno takšnih operacij, da bi si vse skupaj lažje predstavljali, tudi ogledali.

Z malim rezom do kolka

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)