To razumem, ne razumem pa, da Vegrad zneskov, ki jim jih je odtegnil od plač, kar je razvidno tudi iz plačilnih list, ni nakazoval zavarovalnici. In to je stvar Vegrada, ne delavcev, zato ni prav, da zavarovalnica zdaj vlaga izvršbe zoper delavce," pravi Srečko Čater, sindikalist Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, na katerega se je obrnilo 527 nekdanjih Vegradovih delavcev, ki so domov prejeli opomine pred izvršbo.

Kot smo poročali včeraj, jih koprska zavarovalnica Adriatic terja za zneske neporavnanega dopolnilnega zavarovanja. Čater dodaja, da gre v tem primeru za čisto poneverbo dokumentov. "Ne eno, temveč 527 poneverb. In pomnožite to z zneski, ki niso bili nakazani zavarovalnici, pa boste videli, za kolikšno vsoto denarja gre. In ta denar je nekam šel, kdo stoji za tem, pa morajo ugotoviti pristojne službe, saj jih davkoplačevalci zato tudi plačujemo," pravi Čater.

"Tudi jaz sem dobil opomin. Gre za nekaj manj kot 300 evrov, saj sem imel preko sebe zavarovano tudi brezposelno ženo. H glavnici pa naj bi bile prištete tudi obresti," nam je dejal Bernard Krivec iz Mislinje, ki je v Vegradu delal 28 let. "Zaposlil sem se takoj po končanem šolanju in bil zaposlen vse do dne, ko je šla firma v stečaj. Veliko sem bil na terenu in po različnih gradbiščih, saj je moje področje varstvo pri delu," pravi Krivec, ki je na srečo našel novo zaposlitev in bo znesek poravnal, a po obrokih.

Dolga pa ne namerava plačati Ivo Marjanovič, ki je zato na zavarovalnico že poslal pritožbo. "Ne vem, zakaj nihče nič ne vpraša o tem Hilde Tovšak in njenih tesnih sodelavcev, ki so prejemali visoke plače in si nagrabili veliko premoženja. To boli. Oni zagotovo nič ne občutijo krize, ker imajo vsega dovolj. Delavci pa še danes iščejo delo in ga ne dobijo. No, tu in tam ga kdo tudi dobi, pa se zgodba ponovi. Delajo pri kakšnem zasebniku mesec ali dva, pa dobijo zato 70 evrov. To je čisto izkoriščanje," je jezen Marjanovič, ki je v Vegradu delal od leta 1978, nazadnje je bil vodja skladišča.

Čater pravi, da zavarovalnici Adriatic velenjski Vegrad zneskov za zavarovanje ni poravnal kar pet mesecev zapored, in sicer za november in december 2009 ter januar, februar in marec 2010.

"V primerjavi s krediti gre v tem primeru za bistveno razliko. Namreč, po kredit je šel vsak delavec sam, na lastno željo in z banko podpisal pogodbo, tu pa je zavarovalnica prišla v Vegrad in sklenila pogodbo z njim, za kar so bili v Velenju deležni tudi izdatnega popusta. In Vegrad se je zavezal, da bo premije tudi plačeval, zato se mi zdi sporno, da zdaj obremenjujejo delavce," še razloži Čater.

A v zavarovalnici vztrajajo, da izpis na plačilni listi še ni potrdilo za plačano premijo, temveč gre za del internega razmerja med delavcem in firmo. Zavarovalnica namreč skladno s pravnimi možnostmi terjatve uveljavlja do obeh, tako do delavcev kot do Vegrada, s prijavo v stečajno maso.

"V primeru, da bomo mi iz stečajne mase prejeli odtegnjene, vendar neplačane premije, bomo terjatve do delavcev sorazmerno zmanjšali," poudarjajo v zavarovalnici Adriatic.