Pogovore z veleposlanikom je omenila voditeljica Nove Slovenije Ljudmila Novak, ki je dejala, da jih je pred novim letom na "sproščen pogovor" povabil Mussomeli, ki si želi čim hitrejše oblikovanje vlade in v njej morebiti vidi tudi NSi. Mussomeli je med drugim konec decembra v bolnišnici obiskal premierja Boruta Pahorja. Radovan Žerjav (SLS) je dejal, da je pravica veleposlanika, da vabi na takšne pogovore, "na nas pa je, da se odločimo, ali takšne pogovore sprejmemo ali ne". Ali je veleposlanik na pogovorih konkretneje govoril oziroma predlagal, kakšna naj bi bila sestava vlade, ni znano.

Ameriški veleposlanik, ki je o razklanosti Slovenije na leve in desne javno govoril že julija lani, je takoj po volitvah na Facebooku zapisal, da so stranke, ki se nagibajo na levo, dobile 44 glasov, enako kot stranke, ki se nagibajo na desno, razdelitev na pol pa je "redko koristna, še posebej ne v časih politične ali gospodarske krize". "Prava umetnost politike je sposobnost seči preko svojega volilnega telesa in lastne udobnosti ter združiti bogat nabor pogledov in glasov," je zapisal Mussomeli. Na vprašanje, ali torej podpira veliko koalicijo Pozitivne Slovenije in SDS ali morda vlado narodne enotnosti, na veleposlaništvu niso odgovorili, so pa zapisali, da ne podpirajo nobene določene politične stranke. Kot pravijo na veleposlaništvu, so njihovi predstavniki v rednih stikih s predstavniki slovenskih političnih strank. Takšni stiki sicer sodijo v običajne naloge diplomatov v tujini, ki redno ocenjujejo politične in druge razmere ter glavne akterje dogajanja v družbi ter o njih poročajo v Washington, kot je posebej nazorno v objavljenih depešah Wikileaksa - v njih so denimo pred več kot štirimi leti zapisali, da velja biti pozoren na Zorana Jankovića, ki da bo v politiki igral še pomembno vlogo. Bistveno bolj neobičajni so javni komentarji tujih diplomatov v državi gostiteljici o poteku oblikovanja vlade in njeni morebitni sestavi.

Mussomeli je v Slovenijo prispel leta 2010. Septembra lani je zelo odmevalo njegovo javno izraženo mnenje o težavah ameriških investitorjev v Sloveniji, ko je dejal, da ga najbolj moti, "ko se nekdo sklicuje na nacionalni interes". Več ameriških investicij v Sloveniji v preteklosti namreč ni uspelo, denimo poskus igralniškega giganta Harrah's, da v bližini Nove Gorice skupaj s Hitom zgradi velik igralniški kompleks, mobilni operater Vega (Western Wireless International) se je iz Slovenije umaknil in vložil tožbo proti državi in državnemu podjetju Mobitel zaradi, kot je navedlo, onemogočanja konkurence, Sistemska tehnika, za katero stojijo Američani, je s Patrio izgubila v natečaju za nakup osemkolesnikov.