Potem ko je kmetijski inšpektorat nedavno ugotovil, da TSO ni porušila vseh predvidenih objektov, ji je agencija izdala odločbo, da mora (skupaj s kaznijo) vrniti 10,6 milijona evrov domnevno neupravičeno izplačanega evropskega denarja. TSO se je na izdano odločbo pritožila, ker pa pritožba ne zadrži izvršitve in ker je rok za vračilo bančnega jamstva potekel, je agencija pri NKBM vložila zahtevek za unovčitev dela bančne garancije. Na agenciji so nam včeraj pojasnili, da so od banke že prejeli obvestilo, da jim bo 10,6 milijona evrov izplačala v 30 dneh od vložitve zahtevka.

Znano je, da se je tuji lastnik TSO po sprejeti evropski reformi za sladkor leta 2006 odločil, da bo tovarno podrl, iz Bruslja iztržil visoko odškodnino (34,8 milijona evrov), iz Ormoža pa odstranil vse, kar je bilo povezano s proizvodnjo sladkorja. Program prestrukturiranja je natančno predpisal, katere objekte je treba porušiti, in ker je agencija ocenila, da je vse potekalo v skladu s sprejetim programom, je TSO v dveh delih (v letih 2008 in 2009) izplačala predvideni znesek.

Silos za sladkor še stoji

Toda ko je lani prišla v Ormož na ogled bruseljska revizija, je po navedbah MKGP ugotovila, da obstaja možnost, da program ni bil ustrezno izveden, saj niso porušili silosa za shranjevanje sladkorja. "Usklajevanje stališč, povezanih s tem vprašanjem, med Slovenijo in evropsko komisijo še poteka, stališče MKGP v tem postopku je, da so bile vse aktivnosti izvedene skladno s predpisi na tem področju in da v tem delu ni prišlo do nepravilnosti," pojasnjujejo na MKGP. Kmetijski inšpektorat, ki sodi pod to ministrstvo, pa je - enako kot evropski inšpektorji - ocenil, da bi bilo glede na program prestrukturiranja tovarne treba porušiti še nekatere objekte. S tem trdim orehom se po naših informacijah na MKGP zdaj kot novopečeni šef pravne službe ukvarja Gvido Mravljak, ki se je na ministrstvo prejšnji teden vrnil z večletnega službovanja v Bruslju in ki je bil v času ministrovanja Marije Lukačič nekaj mesecev njen državni sekretar (po odstopu Francija Buta, zdaj veleposlanika v Beogradu).

Za inšpektorje lagune niso sporne

Prijava (anonimna) suma korupcije, zavestnega dopuščanja nepravilnosti in opustitve dolžnega ravnanja odgovornih na MKGP in v TSO pri zapiranju tovarne je te dni romala tudi na evropsko komisijo, na protikorupcijsko komisijo in na vrhovno državno tožilstvo. Prijavitelj navaja, da naj na območju TSO ne bi porušili vseh potrebnih objektov in da sanacije okolja pri tako velikem objektu, kot je TSO, skoraj ni bilo. Sporne naj bi bile predvsem lagune za odlaganje odpadne vode pri pranju sladkorne pese, ki jih je TSO brezplačno prenesla na Društvo za opazovanje in proučevanje ptic v Sloveniji (DOPPS), po mnenju prijavitelja pa bi jih morala okoljsko sanirati.

Toda na Agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja pravijo, da se ugotovljene nepravilnosti kmetijskega inšpektorata in evropskih revizorjev v nobenem delu ne nanašajo na lagune, zato izplačilo evropskega denarja TSO v tem pogledu ni sporno. Opozorili so tudi na dokument Inštituta za varstvo okolja, v katerem v zvezi z lagunami piše, da so tam koncentracije kovin v območju mejnih vrednosti, da vzorci vode niso bili strupeni in da inštitut meni, da je avtoremediacija najprimernejši postopek za vzpostavitev uravnoteženega ekosistema na območju lagun TSO. Drugačni posegi v lagune naj bi zahtevali odstranjevanje mulja in čiščenje vode. "Taki postopki pa bi bili zaradi velike količine materiala tehnološko in finančno zahtevni," navaja inštitut.