Skrbno varovan jantar na poti do Baltika

Povorka Rimljanov, najprej Primus, poveljnik in senator, za njim nosača praporja - volk in medved, vojaka, oblečena v ustrezna kožuha, potem vodja legionarjev in nato četa opremljena s ščiti, čeladami in meči. Vsi ti so šli pred naloženim jantarjevim vozom, za njim pa vestalke in rimski pesnik. Njihova naloga je, da varujejo to "zlato s severa", ki je edini topli kamen in ima zdravilne učinke, naloga vestalk pa je, da ga ščitijo, je povedala ena izmed žena v dolgi beli obleki Nadja Kmetec. Ta povorka je krenila s Križevniške ulice čez staro mestno jedro do Prešernovega trga. Zanimiva druščina je pritegnila množično pozornost in tako se jim je na poti spontano pridružilo nekaj sto meščanov. Vozovi z jantarjem so v Emono prihajali iz mesta Kališ na Poljskem, ki je najstarejše poljsko mesto. O tod so skozi naše glavno mesto jantar vozili vse do baltske obale, je povedala Bogomila Pavlin, ena izmed vestalk, sicer pa organizatorka povorke.

Že dvanajsto leto zapored srednjeveška tržnica

Naslednji dan je zgodovina preskočila nekaj sto let in meščani so se znašli v srednjem veku. Na Križevniški ulici in na Trgu francoske revolucije so namesto rimskih legionarjev red delali vitezi v železnih srajcah. Ti so se pred radovedneži bahali s svojimi spretnostmi mečevanja, a jim tudi dovolili zavihteti meč in obleči železno srajco. Streljaj stran so odmevali renesančni zvoki srednjeveških glasbil, ob katerih s o se pozibavale dvorne dame, za drugim vogalom je ustvarjal mojster klobučar, za tretjim pa je mojster rokodelec koval baker.

Za tiste, ki tega še ne vedo, Križevniška ulica je ena najstarejših ljubljanskih ulic. Uredili so jo že v rimski Emoni, njeni tlakovci so prenesli na tisoče konjskih kopit, ki so tod stopala v srednjem veku in nazadnje doživela preporod z Jožetom Plečnikom, so poučili v Turizmu Ljubljana. Prav zato društvo Mini Teater sprehod skozi zgodovino že tradicionalno pripravlja na tej ulici. Minuli konec tedna so se tako lahko Ljubljančani že dvanajsto leto zapored na tak način sprehodili skozi čas. Tisto srednjeveško zgodovino so v minulem desetletju že dodobra spoznali, medtem ko so se Rimljani letos v Ljubljani predstavili prvič.