Organizatorji si želijo s to akcijo postaviti zgled in v prihodnosti omogočiti izvedbo čim več podobnih tečajev po Sloveniji. Hkrati želijo javnost opozoriti na pomembnost znanja iz temeljnih postopkov oživljanja.

V Sloveniji vsak dan doživi nenadni srčni zastoj približno 10 ljudi, pri čemer jih od pet do šest takoj umre. Praviloma gre za aktivne, do takrat "zdrave", celo mlade ljudi. V večini primerov je ob dogodku prisoten še nekdo - svojci, očividci ali naključni mimoidoči. Največkrat samo pokličejo številko 112 in čakajo do prihoda reševalcev. Pomaga jih manj kot petina, navaja Peter Kordež iz Koronarnega kluba Mežiške doline in dodaja, da če ne ukrepamo takoj, žrtvi srčnega zastoja po 10 minutah skoraj ni več pomoči.

Zelo uspešno lahko žrtvi nenadnega srčnega zastoja pomagamo z uporabo avtomatskega defibrilatorja. Kljub več kot 500 prodanim avtomatskim defibrilatorjem po Sloveniji se le na Koroškem lahko pohvalijo s kar tremi primeri uspešne uporabe javno dostopnega defibrilatorja, navajajo organizatorji izobraževanja.

Vendar aparat sam ne stori ničesar. Potreben je nekdo, ki je pripravljen uporabiti "to preprosto, avtomatsko, predvsem pa varno napravo". Zato je po mnenju organizatorjev izobraževanja toliko bolj pomembno, da se znanje s področja ukrepanja ob nujnih stanjih in o uporabi avtomatskega defibrilatorja obnavlja in nadgrajuje.