O težavah slovenskih zelenjadarjev smo spregovorili z Mišo Pušenjak, univ. dipl. inž. kmetijstva, kmetijsko svetovalko pri pri KGZS Maribor, ki je tudi tudi znana strokovnjakinja za vrtičkarstvo, ki o težavah zelenjadarjev pravi:

"Vzrokov je več. Na prvem mestu je to nepovezanost zelenjadarjev, ki zaradi slabih izkušenj v preteklosti praktično ne zaupajo nikomur več razen sebi. Poleg tega se le nekaj zadrug ukvarja s prodajo zelenjave. Ker niso povezani, so slabši pogajalski partner in tu je težava na njihovi strani. Na to smo jih opozarjali že pred vstopom v EU, ko smo hodili gledat avstrijske in nizozemske kmetijske zadruge, ki so primerljive z našimi. Imeli so možnost, da so videli tuje izkušnje. Pa to ni pomagalo. Drugo, kar je bilo najhuje, je bilo to, da so računali na zadruge, te pa so pridelovalce zelenjave pustile popolnoma na cedilu. Sčasoma so praktično vse zadruge popolnoma nehale odkupovati zelenjavo in šele sedaj se nekatere spet postavljajo pokonci. Prva je začela KZ Krka, trenutno najbolje deluje Agraria Koper, vse druge pa počasi capljajo za njimi. V Prekmurju obstaja še ena zadruga samih kmetov, ki trenutno dobro deluje, vse druge pa se o zelenjavi sploh nočejo pogovarjati."

Kaj je vzrok?

"Zelenjava je med vsemi kmetijskimi izdelki najbolj pokvarljiva stvar. Vsi drugi pridelki niso tako zelo občutljivi in jih lahko skladiščiš vsaj nekaj časa, tako lahko tudi v poganjanjih dosežeš višjo ceno, večina zelenjave pa se ne da dlje časa skladiščiti. Mleko lahko predelaš, pšenico lahko shraniš, enako meso. Žalostno je morda to, da se je zadnja leta ogromno pšenice skrmilo, kar je bilo včasih za kmeta smrtni greh."

Ali pa skuri?

"To je stvar naše politike pri bioplinarnah, ki so jih začeli tako močno podpirati. Hvala bogu in našemu kmetijskemu ministru Dejanu Židanu, ki se je kot prvi začel zavzemati za kmeta in za hrano ter je nekako ustavil polet in zalet bioplinarn. V številnih državah obstajajo lačni ljudje, mi pa hrano kurimo."

(Več v tiskani izdaji Nedeljskega)