Tako stališče so oblikovali na osnovi dognanj skupine 31 znanstvenikov iz 14 držav, ki je v okviru Mednarodne agencije za raziskovanje raka (IARC), ki deluje pri SZO, preučila obstoječe raziskave na tem področju, osredotočili pa so se na pojav rakavih obolenj.

Zaključili so, da so dokazi o povezanosti glioma in akustičnega neuroma ter mobilnih telefonov omejeni, dokazi, da bi bila uporaba mobilnih telefonov povezana z ostalimi raki, pa so neustrezni. Delovna skupina ni opredeljevala velikosti tveganja, je pa ena od študij pokazala za 40 odstotkov večje tveganje za razvoj glioma pri kategoriji uporabnikov mobilnih telefonov, ki so v desetih letih telefon uporabljali 30 minut na dan in več.

Ena poglavitnih raziskav je bila tudi študija Interfon, v katerih je sodelovalo 13 držav in so na skoraj 13.000 ljudeh, ki so mobilne telefone uporabljali deset let, ugotavljali, ali je izpostavljenost mobilnim telefonom povezana s tveganjem za razvoj raka. To je do zdaj največja tovrstna epidemiološka študija.

Pri IARC so zaključili, da so dokazi, čeprav se ti še vedno zbirajo, dovolj trdni, da lahko to sevanje uvrstijo v skupino 2B (možno rakotvorno) ter da je treba povezavo med mobilnimi telefoni in tveganjem za raka preučevati še naprej. Še zlasti je treba raziskovati učinke dolgotrajne pogoste uporabe mobilnih telefonov ter upoštevati napotke o varnejši rabi mobilnih telefonov, so sporočili iz SZO.

Ni več: verjetno, mogoče, počakajmo...

"Odgovor na to vprašanje sem pričakoval od 2006, ko so pri IARC napovedali, da bodo naredili oceno tveganja ob uporabi mobilnih telefonov," je odgovoril dr. Peter Gajšek, direktor Inštituta za neionizirna sevanja, na vprašanje, ali ga je tako stališče SZO presenetilo. "Mobilni telefoni so zdaj bolje opredmeteni glede škodljivosti. Ni več: verjetno, mogoče, počakajmo... Zdaj mislimo, da to povzroča raka. Indici so jasni, ljudje pa morajo prevzeti odgovornost in uporabljati to tehnologijo po svoji presoji in upoštevati nasvete o ukrepih in možnostih za samozaščito." Bistvena sta preventiva in ozaveščanje ljudi - predvsem otroke in mladostnike, ki naj bi bili še bolj občutljivi na elektromagnetna sevanja, pa je treba odvračati od pretirane uporabe telefona, meni Gajšek.

Vendar odgovori niso dokončni, saj analiza IARC pušča vrsto neznank: tako niso znani mehanizmi interakcije in ne vemo, kaj je tisto, kar sproži rast tumorja, če do raka pride. Študije so celo ugotovile, da stran glave, kjer se pojavi ta rak, in stran glave, kjer so uporabniki poslušali telefon, nista povezani. Vprašljiv je tudi odmerek, torej kje je tista meja uporabe telefona, ko sevanje postane škodljivo, opozarja Gajšek.

Zanimivo je tudi, da so na nedavni znanstveni konferenci o vplivih teh sevanj na otroke in mladostnike, ki je v organizaciji INIS potekala v Ljubljani, strokovnjaki iz skandinavskih držav, kjer imajo dobre registre raka, povedali, da se pri njih pojavnost možganskih rakov z leti bistveno ne spreminja, čeprav uporaba mobilnih telefonov strmo narašča.

Po podatkih SZO so leta 2008 po svetu zabeležili 1,237.913 novih primerov raka na možganih, od tega dve tretjini gliomov.

Ponudniki mobilne telefonije se na stališče SZO niso odzvali. Združenje globalnih proizvajalcev mobilnih telefonov je v sporočilu za javnost zgolj navedlo, da so njihovi telefoni znotraj zakonsko določenih mejnih vrednosti sevanja, pravi Gajšek. Meni, da do spremembe zakonsko dovoljenih vrednosti sevanja ne bo prišlo, saj so mejne vrednosti, ki trenutno veljajo, "postavljene na znanstvenih kriterijih".

Sušilnik za lase in brivnik sevata veliko bolj

Peter Gajšek dvomi o tem, da bo prišlo do manjše rabe mobilnih telefonov. "Znano je, da sušilnik za lase in brivnik za 20-krat presegata dovoljeno mejno vrednost sevanja, pa ju ljudje ne uporabljajo nič manj. Mobilni telefon dosega samo do 80 odstotkov mejne vrednosti, sušilnik in brivnik pa kar 20.000 odstotkov mejne vrednosti." Sam sicer ocenjuje, da je mobilni telefon najbolj skrb zbujajoč, saj ga je človek vzel za svojega in ga nosi 24 ur ob svojem telesu: pri takem načinu uporabe pa, meni, "ni več poti nazaj". "Tudi če so statistično gledane povezave med uporabo telefona in tveganjem za raka šibke, pa se glede na število uporabnikov lahko pokažejo precejšnje težave," meni Gajšek.

Telefon oddaja sevanje, ko je prižgan. Takšno sevanje je skorajda zanemarljivo, sevanje pa je največje, ko telefon vzpostavlja zvezo. Mobilni telefon sproti prilagaja jakost sevanja. Močnejši ko je signal, manjša je jakost sevanja telefona in nasprotno. Razlika je lahko tudi desetkratna, zato je najbolje, da se tam, kjer je signal slab, izogibamo klicanju, svetujejo pri INIS.

Ko uporabljamo mobilni telefon, okrog glave, ušesa in roke nastane območje sevanja. Porazdelitev stopnje specifične absorpcije (SAR) v glavi se med mobilnimi telefoni razlikuje. Veliko lahko naredimo, če se odločimo za telefon z najnižjo vrednostjo, čeprav v Evropi vsi telefoni ustrezajo evropskim standardom, ki pravijo, da je mejna vrednost pri 2 W/kg. Pri nakupu naj postane vrednost SAR pomembno merilo. Pri INIS tudi svetujejo, da uporabljamo UMTS-aparate, saj ti sevajo do desetkrat manj kot GSM-aparati.